• Godziny pracy świetlicy

• Poniedziałek

12:30 - 16:30
          11:30 - 16:30

• „W świetlicy jak w domu – ciepło, życzliwie, bezpiecznie”

• Działalność świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2022/2023

Świetlica szkolna pracuje pod hasłem „W świetlicy jak w domu – ciepło, życzliwie, bezpiecznie”, które jest jednocześnie naszym regulaminem:

Ś  –  świetlicowe gospodarstwo jest wspólne, więc obowiązkowo  szanujemy gry i sprzęt  szkolny

W –  wiemy, że nasze zachowanie zależy od nas

I  –  idziemy ulicą uważnie i ostrożnie

E  –  ekwipunek szkolny pozostawiamy w  wyznaczonym miejscu

T  –  tworzymy gromadkę, w której każdemu powinno być dobrze i miło

L  –   lubimy czystość i porządek

I  –    informujemy o każdym wyjściu ze świetlicy oraz ze szkoły

C  –   chętnie bierzemy udział w zajęciach świetlicowych

A  – absolutnie nie ruszamy cudzych   rzeczy

* * * * * * * * * *

J  –   jesteśmy kulturalni, szanujemy nauczycieli i kolegów

A  –   aktywnie uczestniczymy w niesieniu  pomocy młodszym i słabszym kolegom

K  –   kochamy ludzi, zwierzęta, kwiaty

* * * * * * * * * *

D  –   dbamy o piękny polski język

O –    obowiązki znamy i nie lekceważymy ich, uczymy się samodzielności

M  –   musimy przestrzegać regulaminu świetlicowego

Działamy codziennie od godz. 7.30 do rozpoczęcia zajęć i po ich zakończeniu do godz. 16.30.  Do świetlicy zapisani są głównie uczniowie z klas I - III. Zajęcia prowadzone w świetlicy oparte są o zatwierdzony na początku roku szkolnego plan pracy świetlicy. Tematyka zajęć uwzględnia kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości. Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed i po zajęciach lekcyjnych w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku i odrobienia prac domowych. Świetlica spełnia swą funkcję opiekuńczą, stara się rozwijać umiejętności i uzdolnienia dzieci, wyzwalać ekspresję twórczą i kształtować sprawność ruchową. W ramach zajęć świetlicowych  prowadzone są zajęcia w różnych formach: zajęcia ruchowe, zajęcia plastyczno - techniczne, multimedialne, zabawy integracyjne w grupie, pomoc w nauce i odrabianiu zadań domowych, zajęcia umuzykalniające, dydaktyczne, literackie, realizowane są zajęcia z edukacji ekologicznej, zdrowotnej i profilaktycznej, czytelniczej, zajęcia nawiązujące do planu pracy szkoły.

Zajęcia świetlicowe mają zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy, odbywają się zgodnie z dziennym rozkładem zajęć. Podjęte przez wychowawców świetlicy działania ukierunkowane są na rozwój zainteresowań wychowanków i zaspokajanie potrzeb opiekuńczo-wychowawczych. Uczniowie mają czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystanie z gier edukacyjno- towarzyskich zgromadzonych w świetlicy. Zajęcia świetlicowe uczą dzieci współdziałania w grupie i kształtują umiejętność komunikowania się.

Podczas realizacji tematów tygodnia wykonywane są gazetki tematyczne na holu, dzieci tworzą plakaty, mapy myśli, kolorowanki XXL, tworzą  składanki  origami, prace plastyczne z materiałów recyklingowych np. z rolek papierowych, itp,. Prowadzone są również warsztaty tematyczne, np. świąteczno – bożonarodzeniowe, podczas których wykonywane były piękne ozdoby, które następnie zdobiły świetlicową choinkę. Realizując projekty edukacyjne prowadzą swoje lekturniki, tworzą prace przestrzenne z klocków.

W roku szkolnym 2022/2023 nasza świetlica szkolna realizuje następujące projekty i programy edukacyjne:

• Ogólnopolski projekt edukacyjny „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”
          •  Ogólnopolski projekt „Świetliczaki na tropie…..kolorów Świata”
          • Międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
          • Ekoprogram „Ocalimy Świat”  we współpracy z Fundacją ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”

W pierwszym semestrze w roku szkolnym 2022/2023 w świetlicy szkolnej zrealizowane zostały następujące tematy:

1.  WITAJ SZKOŁO! WSPOMNIENIA Z WAKACJI.
          2.  BEZPIECZNI W SZKOLE I POZA SZKOŁĄ. BEZPIECZNI NA DRODZE
          3.  ŻEGNAMY LATO - WITAMY JESIEŃ.
          4.  CZYTAJMY!
          5.  NASZE ZWIERZAKI
          6.  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ. DZIEŃ NAUCZYCIELA.
          7.  JAN PAWEŁ II – WIELKI POLAK
          8.  JESIENNE ZABAWY.
          9.  SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ..."
          10.  DUMNI ZE SWOJEGO POCHODZENIA. WIELCY POLACY.
          11.  ŻYCZLIWI I TOLERANCYJNI ZAWSZE I WSZĘDZIE.
          12.  TOTALNA MAGIA, CZYLI ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY.
          13.  CHODZĄCE ANIOŁY - WOLONTARIUSZE I INNE GRUDNIOWE TRADYCJE.
          14.  JEST TAKI DZIEŃ...IDĄ ŚWIĘTA!
          15.  CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA!
          16.  NOWY ROK NOWY/A JA, CZYLI NOWOROCZNE POSTANOWIENIA
          17.  BEZPIECZNA ZIMA - BEZPIECZNE FERIE.

W II semestrze zrealizowane zostały tematy:

1.  KARNAWAŁ CZAS ZACZĄĆ!
          2.  CZEGO NAS UCZĄ BAŚNIE I BAJKI?
          3.  CO TO JEST MIŁOŚĆ?
          4.  WARTOŚCI I NORMY SPOŁECZNE.
          5.  KOBIETY I MATEMATYKA.
          6.  CZY TO JUŻ WIOSNA?

Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej brali również udział w bardzo wielu różnych wydarzeniach szkolnych, takich jak:

- Akcja Czytelnicza pod hasłem „Czytamy z sercem” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania,

-  III Międzynarodowa Akcja bicia rekordu w czytaniu pod hasłem "Przerwa na czytanie",

- Dzień Postaci z Bajek,

- Dzień Języków Obcych,

- Dzień Tolerancji,

- Dzień Praw Dziecka,

- Światowy Dzień Życzliwości,

- Dzień Kredki,

- Światowy Dzień Pluszowego Misia,

- Andrzejki,