• Godziny pracy

        • Godziny pracy w roku szkolnym 2023/2024 

          Poniedziałek - 8.00 - 11.00

          Wtorek - 12.00 - 15.00

          Środa - 11.00 - 14.00

           

          DROGI UCZNIU! ZGŁOŚ SIĘ, JEŚLI

            • Masz jakiś problem i nie wiesz z kim o tym porozmawiać,
            • Masz trudności w nauce,
            • Ktoś Ci dokucza, wyzywa, wyśmiewa itp.,
            • Często „wybuchasz” i tracisz nad sobą panowanie,
            • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,

           

          Przyjdź z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić. Nie twierdzę, że natychmiast rozwiążę Twoje kłopoty, ale obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby Ci pomoc. Przyjdź – razem spróbujemy sobie z tym poradzić!

           

          DROGI RODZICU/ OPIEKUNIE! ZGŁOŚ SIĘ, JEŚLI:

           

            • Martwi Cię zachowanie Twojego dziecka
            • Zachowanie dziecka nagle się zmieniło, a nie wiesz dlaczego,
            • Niepokoją Cię jego wyniki w nauce,
            • Coś się dzieje w Twojej rodzinie i boisz się, jaki to będzie miało wpływ na Twoje dziecko,
            • Twoje dziecko jest nieśmiałe lub agresywne i chciałbyś mu pomóc to zmienić,     
            • Chcesz zasięgnąć porady dotyczącej instytucji świadczącej pomoc dziecku i rodzinie,a także placówek specjalistycznych (diagnostycznych i leczniczych).

           

          Nasza praca bez Państwa udziału nie przyniesie dużych efektów. Jako rodzic/ opiekun jesteś najważniejszy dla swojego dziecka i dlatego tak ważne jest, żebyśmy wspólnie starali się znaleźć rozwiązanie i pomóc Twojemu dziecku.

      •                

         

        • 5 rad dla ósmoklasistów

        • Ostatnie tygodnie przed egzaminem kończącym ósmą klasę mogą być stresujące. W obecnych czasach dla większości zdecydowanie są. Często możemy zadawać sobie pytanie o to w jaki sposób radzić sobie ze stresem lub jakiej pomocy może potrzebować nasz nastolatek przygotowujący się do egzaminu. Od razu należy odpowiedzieć sobie szczerze, że każdy człowiek ma własne indywidualne potrzeby przez co nie ma złotego środka, który będzie odpowiadać każdemu. Poniżej znajdziemy jednak kilka wskazówek, które mogą być pomocne w najbliższym czasie, szczególnie dla naszych ósmoklasistów oraz chcących wspierać ich rodziców.

          1. Zadbaj o siebie
          Pamiętaj o jedzeniu, wysypianiu się i aktywności fizycznej. Wszystko po to, aby Twój organizm, a zwłaszcza mózg, dobrze funkcjonował i był w stanie udźwignąć stojące przed Tobą wyzwania. Znajdź również czas na odpoczynek, najlepiej offline, na świeżym powietrzu.

          2. Myśl faktami, a nie emocjami
          Skup się na tym, co rzeczywiście się dzieje, a nie na tym, co może się stać. Bądź skupiony na podejmowanych przez siebie działaniach. Na tym wszystkim co dzieje się tu i teraz, ponieważ na to masz największy wpływ. Pamiętaj, że masz wpływ na to w jakim kierunku pójdą Twoje myśli i na czym będziesz się skupiać, więc wybieraj mądrze to, czemu poświęcasz swoją uwagę.

          3. Obserwuj swoje odczucia
          Stres i nieprzyjemne odczucia będą utrudniać Ci działanie, dlatego nie zaprzeczaj i nie neguj ich, tylko zaakceptuj, że czasem będą się pojawiać. Ich obecność nie musi jednak negatywnie wpłynąć na Twoje działania jeśli nie będziesz się na nich przesadnie koncentrować. Jeśli widzisz, że sam nie potrafisz poradzić sobie z tym, co się w Tobie dzieje porozmawiaj z kimś komu ufasz. Poszukaj wsparcia u ważnych dla Ciebie osób i wyraź wobec nich swoje wątpliwości. Nie pozostawaj w tym sam, bo w osamotnieniu często brakuje nam dystansu i nie umiemy dostrzec wszystkich ważnych aspektów całej przeżywanej przez nas sytuacji. Dlatego bądź w tym czasie z ludźmi, którym ufasz i dziel się z nimi tym, co przeżywasz.

          4. Podziel materiał do powtórki
          Przejrzyj zeszyty, ćwiczenia, podręczniki i notatki własne. Sprawdź, co już pamiętasz i nie sprawia Ci trudności. Zwróć też uwagę na to, w czym nie czujesz się jeszcze pewnie. Jeśli okaże się, że materiał, który trzeba jeszcze powtórzyć jest bardzo dużo, nie załamuj rąk, tylko podziel go na konkretne dni, w których poświęcisz temu najwięcej czasu. Pamiętaj jednak, żeby zostawić jeszcze kilka dni przed egzaminem na to, żeby odpocząć,  ale także wrócić do materiałów, które powtarzałeś wcześniej.

          (Złota zasada, najważniejsza sprawa, o której często zapominamy:)
          5. Pamiętaj, że wyniki i oceny nie odzwierciedlają Twojej wartości jako człowieka!
          Niezależnie od tego czy będą wysokie czy niskie nie zmieni się twoja wartość i to kim jesteś. Ważne jest to, żebyśmy ze swojej strony zrobili wszystko, co jest w naszej mocy. Musimy jednak pamiętać, że wysoki wynik nie oznacza, że jesteśmy wygrani w każdym aspekcie naszego życia, a niski, że już nigdy nic nie osiągniemy. Zawsze jest szansa na to, żeby się poprawić, czegoś nauczyć i osiągnąć to, czego pragniesz.

          Wszystkim ósmoklasistom polecam również powrót do naszych zajęć dotyczących radzenia sobie z lękiem egzaminacyjnym w celu odświeżenia sobie tych treści za pomocą poniższej prezentacji:

          Kliknij TU

           

        • Pandemia depresji – na co warto zwrócić uwagę?

        •  

          Pandemia_depresji_-_artykul.pdf

                                             

        • Okiem psychologa… na samodzielność dziecka

        • Czymś, co często spędza sen z powiek rodzica jest poczucie, że jego dzieci mogą nie poradzić sobie z trudnościami, które je spotkają. Wkraczanie
          w coraz większą odpowiedzialność jest trudne zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Jednak owe trudności dotyczą różnych obszarów. Rodzice obawiają się błędów dzieci, negatywnych konsekwencji ich zachowania oraz tego,
          że zadanie może przerosnąć ich pociechy. To często skłania ich do wyręczania dzieci w różnych obszarach życia. Dzieci z kolei odczuwają dyskomfort,
          że mają robić coś, co wcześniej nie leżało w ich obowiązkach (np. pakowanie plecaka do szkoły). Mogą buntować się bo każdy kolejny krok w stronę rozwoju wiąże się niejako z dyskomfortem i opuszczaniem tego,
          co bezpieczne, znane i wygodne.

          Jednak należy powiedzieć sobie otwarcie, że kiedy dzieci zbyt bardzo wyręczane są przez dorosłych, przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy, przez co dużo trudniej jest im samodzielnie wykonywać swoje obowiązki

          czy ponosić konsekwencje swojego zachowania. Każdy z nas może szczerze przyznać, że kiedy ma się pewność, że ktoś zrobi coś za nas, mało kto sam
          z siebie zmusi się do tego, by zrobić to samemu.

          Dobrze wiemy, że ponoszenie konsekwencji swoich decyzji czy wyborów jest mało przyjemne, to tylko to jest w stanie nauczyć nas poczucia sprawczości i odpowiedzialności za swoje życie. I choć każdy usilnie chce chronić swoje dzieci przed czymś co jest nieprzyjemne, trudne czy niekomfortowe, czuje podskórnie i doświadcza na własnym przykładzie, że jednak to właśnie te sytuacje nauczyły go najwięcej. Nie bez powodu mówimy, że najbardziej uczymy się na własnych błędach.

          Czasami może brakować nam już „zdrowia” i cierpliwości, do tego, aby skłaniać dziecko do wypełniania drobnych obowiązków domowych. Bo my – dorośli zrobimy je lepiej, szybciej czy bardziej dokładnie. To tutaj z jednej strony zaczyna się ciche i powolne uzależnianie dziecka od pomocy innych. Kształtowanie w nim przekonania, że „skoro nie umie to niech się za to nie bierze”, co z jednego obszaru może później eskalować na kolejne. Z drugiej strony może rozpocząć się także proces przyzwyczajania dziecka do tego, że niczego się od niego nie wymaga, ale wiele rzeczy mu się należy. Jest to prosta droga to kształtowania się w dziecku, a później nastolatku i młodym-dorosłym, postawy roszczeniowości wobec rodziców i innych ludzi, których spotyka na swojej drodze. Ważne jest zatem by odpowiedzieć sobie na pytanie jak uczyć dziecka samodzielności.

          Grafika  stworzona  na  podstawie  podpunktów  zaczerpniętych  ze  strony:
          https://emocjedziecka.pl/jak-nauczyc-dziecko-samodzielnosci/

          Istotne jest jednak to, aby podczas planowania nauki samodzielności dziecka pamiętać o tym, by wymagania, które będziemy stawiać dziecku były adekwatne do jego realnych możliwości. Zadania te nie mogą być ani zbyt proste ani zbyt trudne, ponieważ te pierwsze mogą budzić w dzieciach zniechęcenie i wycofanie, te drugie opór.

          Bibliografia:

          1. Strona Internetowa: https://emocjedziecka.pl/
          2. Kołakowski A., Pisula A.: Sposób na trudne dzieckoGdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2016

           

          Opracowała:
          Aleksandra Iwaszko

           

        • Koc ciepłych słów

        • Witajcie!
          Z czym się kojarzy puszysty koc?

          Cieplutki, milutki, puszysty koc? Mi pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, to: ciepło, relaks, bezpieczeństwo... Książki!  Wszystko to jest nacechowane pozytywnie (ewentualnie jak ktoś nie lubi czytać książek, to nie skojarzy ich pozytywnie; wtedy może je usunąć z mojego zestawienia).

          Idea ciepłego koca też jest nacechowana pozytywnie. A gdyby tak otulić kogoś nam bliskiego takim kocem? Jak dzięki temu się poczuje? Wyobraźmy sobie, że nie jest to zwyczajny koc. Co go będzie różnić od innych? To, że jest utkany z naszej wdzięczności do bliskiej nam osoby. Docenienia tego, co dla nas robi, jak się stara, wspiera w trudnych chwilach. Zauważenia nawet drobnostek, które w jej wykonaniu stają się bardzo ważne. Kolejny raz namawiam was do praktykowania wdzięczności, tym razem z metaforą cieplutkiego koca. Weźcie go i okrycie kogoś, kto w waszych oczach tego potrzebuje.

          Człowiek bez ciepła i troski drugiego człowieka marznie. Warto pozwolić mu odczuć naszą wdzięczność, bo dzięki temu może poczuć się bezpiecznie, spokojnie, ogrzany naszymi dobrymi słowami.

          Karta ode mnie pozwoli poruszyć ten temat z uczniami / klientami, bo bez nauki i wskazówek od dorosłych nie nauczą się praktykowania wdzięczności.

          To rola dorosłych - dawać przykład i omawiać to, co w życiu istotne.

          Dbajcie o siebie!

          Koc_cieplych_slow.pdf

        • Planer moich zaległości

        •  

           

      • Materiały przygotowane przez Panią Beatę Lalak są do pobrania z poniższego linku:

        Rozwoj_kompetencji_spoleczno_-_emocjonalnej_-_Beata_L.docx