Dziś w szkole został zamontowany system monitorujący stan zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie
Monitorowanie powietrza
#SzkołaPamięta
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
Ks. Jan Twardowski
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
Dzień 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada to Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych. Przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. Jest to stary i piękny, polski obyczaj odwiedzania miejsc wiecznego spoczynku naszych najbliższych i wspominania ich.
Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej narodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Taka idea przyświeca akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - #SzkołaPamięta, do której przyłączyła się również społeczność naszej szkoły.
Uczniowie klasy drugiej i czwartej wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali okolicznościowy apel, podczas którego uczcili pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole oraz pamięć ważnej postaci dla naszej społeczności jaką był Piotr Ostromęcki pochodzący z pobliskich Tomaszowic.
Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicze przy Dębach Katyńskich, które znajdują się na skwerku szkolnym.
4
KONKURS PLASTYCZNY „KOLORY NIEPODLEGŁOŚCI”
Wycieczka do Teatru i Kosmoparku w Lublinie
23 października 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5 i 6-latki oraz uczniowie klas 1 – 3 udali się na wycieczkę do Lublina. Najpierw dzieci obejrzały spektakl muzyczny pt.”Piękna i Bestia. ”w wykonaniu Teatru Polski Kultura, w Sali kongresowej UP. Piękna i Bestia to niezwykła, ponadczasowa baśń wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz.
Następnie dzieci zostały zabrane w niezapomnianą przygodę do świata nauki i technologii w interaktywnej wystawce Kosmopark. W Kosmoparku mogły poczuć się jak astronauci, eksplorować inne planety, przetestować swoje umiejętności jako kosmonauta, doświadczyć nieważkości i grawitacji na Jowiszu, a nawet wejść do wirtualnej rzeczywistości.
Organizator wyjazdu: Jolanta Gorgol
11
20 października - Dzień Krajobrazu
Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu odbywają się pod hasłem: Doceń lokalność, dlatego jest to świetna okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.
Uczniowie podziwiali lokalne krajobrazy uczestnicząc w spacerach. Poznawali krajobrazy w publikacjach ze szkolnej biblioteki oraz wykonali piękne prace plastyczne, które zamieścili na gazetce na szkolnym holu.
33
"Mediacje - droga do porozumienia bez przemocy"
24 października 2023 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony: Mediacjom szkolnym, które są sposobem na rozwiązanie konfliktu bez przemocy, za porozumieniem obu stron.
Uczniowie odegrali scenkę "Szkoła marzeń" - dzień konfliktu zamieniony na dzień koleżeńskich przyjemnych wrażeń. Podsumowaniem naszego apelu jest stwierdzenie, że "Mediacje są szansą na życie w zgodzie, akceptacji, dialogu, spokoju, zrozumieniu i współpracy".
Mobilne Laboratoria Przyszłości
9 października odbyły się w naszej szkole pokazy w ramach realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności dzieci i młodzieży „Laboratoria Przyszłości”.
Uczniowie klas IV-VI mieli okazję w praktyce sprawdzić działanie programu śledzącego ruchy człowieka i odwzorowującego gesty. Pod okiem osób prezentujących doskonalili technikę posługiwania się długopisem 3D oraz start drukarki 3D.
Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia i porównania wydrukowanych modeli figur przestrzennych, przegubowych i jednobryłowych. Prezentujący przedstawiali zalety druku 3D, sposobów jego wykorzystania i zastosowania w praktyce.
Pokazy spotkały się z entuzjastycznym odbiorem.
16
Dzień Edukacji Narodowej
"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć." Janusz Korczak
W dniu 16 października 2023 roku odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szkolnej uroczystości uczestniczył ks. Józef Brodaczewski. Uczniowie z klasy VII wraz z nauczycielami przedstawili skecz pt. "Szkoła marzeń". Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców przygotowała okolicznościowe życzenia i słodki upominek.
Serdecznie DZIĘKUJEMY!
31
Jambo! ☺️🇵🇱🇰🇪
11 października 2023 r. w ramach udziału w Międzynarodowym Programie "Rozmawiasz-Pomagasz" uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie wzięli udział w pierwszym spotkaniu ze szkoła partnerską Desai Academy z Nairobi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszych nowych Przyjaciół na temat ich życia w stolicy Kenii, tradycji i zwyczajów oraz ciekawostek na temat szkoły. Uczniowie z Miłocina z radością opowiedzieli małym Kenijczykom o naszym pięknym kraju, polskim klimacie i naszych symbolach narodowych.
To było wspaniałe spotkanie, pełne radości, wzajemnego szacunku i zainteresowania inną kulturą.
Nie możemy się doczekać kolejnej lekcji online, która odbędzie się już w środę 25 października. Tym razem porozmawiamy o naszych narodowych przysmakach oraz o tym, co w Polsce i Kenii można robić w wolnym czasie.
Kwa heri!
8
Człowiek jest wielki...
W poniedziałek 16 października 2023r mija 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. W rocznicę wyboru w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski.
W tym roku Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II - (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.
16 października mija 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach koło Krakowa jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.
Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w 1946 r. W 1958 r. został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 r. - kardynałem.
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października.
Św. Jan Paweł II mówił:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ”
“Rozmawiasz – Pomagasz”
Dzięki udziałowi w Międzynarodowym Programie Edukacyjnym “Rozmawiasz – Pomagasz” Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie nawiązała partnerstwo z Desai Academy w Nairobi, stolicy Kenii.
Uczniowie obu szkół podczas wspólnych zajęć online:
→ poznają kulturę, zwyczaje i warunki życia w Polsce i Kenii,
→ podejmą próbę rozmowy z rówieśnikami w języku angielskim,
→ nawiążą nowe znajomości, międzynarodowe przyjaźnie,
→ pogłębią swoją wrażliwość i empatię.
Spotkaniom online towarzyszy zbiórka pieniężna, dzięki której szkoła Desai w Nairobi będzie mogła zrealizować najpilniejsze potrzeby – ufundować program żywieniowy dla uczniów, wyposażyć klasy, zakupić szafki. Zbieramy również pomoce szkolne, np. ołówki, kredki, zeszyty, plastelinę itp., które w specjalnie przygotowanej paczce wyślemy bezpośrednio do Nairobi.
Otwórzmy nasze serca, pomóżmy dzieciom w potrzebie!
Patronat nad programem objął m. in. Rzecznik Praw Dziecka
#SprzątamyDlaPolski
4 października nasza szkoła wzięła udział w 6. edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski objętej honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest kształtowanie postaw ekologicznych, a także troska o środowisko naturalne najbliższej okolicy.
W ramach akcji uczniowie klasy 2 i 3 uczęszczający na świetlicę szkolną z zapałem porządkowali teren wokół szkoły – plac zabaw oraz boisko szkolne.
Koordynatorki akcji :
Jolanta Gorgol
Agata Trojanowska-Marzęda
Maria Pyda
9
Dzień Chłopaka w klasie III
29 września 2023 r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią i panią Moniką Kowalską, wybrali się na wycieczkę do Lublina. Wycieczka ta, to pomysł na wspólne świętowanie Dnia Chłopaka. Już sam środek lokomocji, a był to pociąg stał się dla wielu uczestników niemałą atrakcją. Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po Ogrodzie Saskim. W parku dzieci zobaczyły wiele ciekawych miejsc do wspólnego relaksu i oczywiście z nich skorzystały. Przeszły piękną kładką dla zakochanych, zobaczyły fontannę, muszlę koncertową im. Romualda Lipki oraz mogły spotkać majestatyczne pawie. Pogoda była wymarzona. Słoneczko ogrzewało swymi promieniami, a na twarzach dzieci gościł przez cały dzień uśmiech. Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i na drugie śniadanie do McDonald’s.
Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się do kina na film pt.”O psie, który jeździł koleją.” To historia psa Lampo, który pewnego dnia pojawia się na stacji kolejowej w Marittimie i zaprzyjaźnia się z zawiadowcą. Szybko staje się częścią jego życia, ulubieńcem rodziny kolejarza i jego przyjaciół. Zdobywa też sławę w kraju, gdyż regularnie podróżuje pociągami i zawsze wie, do którego pociągu i kiedy ma wsiąść, żeby dostać się do celu.
Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i zachwyceni natłokiem wrażeń.
Opracowała – Jolanta Gorgol11
#SprzątamyDlaPolski
SP w Miłocinie przełącza się na zieloną energię!
W lutym 2023 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej ogłosił konkurs pod tytułem „Ekopracownia - zielone serce szkoły”. Nagrodą w zmaganiach było uzyskanie funduszy na utworzenie w placówce nowoczesnej Ekopracowni. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie pod kierunkiem nauczycielki biologii, pani Grażyny Łukasik-Okoń przystąpili do konkursu, nagrywając film pod tytułem „Przełączmy się na zieloną energię”. Dotyczył on działań proekologicznych, jakie będą prowadzone w szkole. Napisali również scenariusz wykorzystania Ekopracowni, planując w swojej pracy wykorzystanie nowoczesnego wyposażenia klasy.
W maju 2023 r. WFOŚiGW w Lublinie ogłosił listę laureatów konkursu, wśród których znalazła się także Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie. Pozyskała ona fundusze w wysokości do 75 000 zł na utworzenie w naszej placówce Ekopracowni dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
W czerwcu 2023 r. wójt gminy Wojciechów dr Artur Markowski podpisał umowę o dotację, po czym rozpoczął się proces realizacji zadań, który objął całe dwa miesiące wakacji. Usunięto starą, zniszczoną podłogę i zastąpiono ją nową. Wymienione zostały również drzwi i rolety okienne. Zakupiono nowe meble, wykonano zabudowę grzejników. Na jednej ze ścian położono fototapetę przedstawiającą zielony las. Nową pracownię wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialny, laptop oraz duży monitor i nagłośnienie. Zakupiono również wiele modeli OZE, które zostaną wykorzystane w edukacji uczniów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
W uroczystym otwarciu Ekopracowni OZE Zielone Serce Szkoły, które odbyło się 28 września 2023 r., społeczność szkoły miała zaszczyt gościć pana Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka. Nowa Ekopracownia została poświęcona przez księdza proboszcza Józefa Brodaczewskiego. Uczniowie przygotowali wspaniały pokaz ekomody, wystawę ekozabawek oraz niezwykle wartościowe przedstawienie o naturze. Uroczyście przecięto wstęgę, a także zaprezentowano modele solarne oraz inne eksponaty znajdujące się w pracowni.
W uroczystości udział wzięli znamienici goście:
- Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek
- Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew
- Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk
- Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego KRUS, Radna Województwa Lubelskiego Magdalena Filipek-Sobczak
- Prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie Agnieszka Kruk
- Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Lublinie Marek Wojciechowski
- Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubelskiego Zofia Sieńko
- Starszy Wizytator Marcin Rybicki
- Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tomaszowicach ks. Józef Brodaczewski
- Wójt Gminy Wojciechów dr Artur Markowski
- Przewodniczący Rady Gminy Michał Sumiński
- Radny Gminy Wojciechów - przewodniczący Komisji Oświaty Jarosław Zubrzycki
- Sekretarz Gminy Wojciechów Anna Pyź
- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska
Obecni na uroczystości byli również radni, dyrektorzy instytucji podległych wójtowi, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Dyrektor szkoły składa wszystkim przybyłym gościom serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności za ciepłe słowa i wsparcie oraz obecność podczas uroczystości.
Marta Siebuła – Pikus
Agata Górska
10
Godziny dzwonków
Czwartek 05.12.2024
Kalendarz
brak danych