kontynuowała rozwój kultury czytelniczej wśród uczniów naszej szkoły. Edukacja społeczno – czytelnicza odbywała się poprzez obchody Dni oraz organizację i prowadzenie Akcji bibliotecznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
W marcu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy oraz Światowy Dzień Poezji
W ramach dni przygotowane zostały gazetki na szkolnym holu. Głównym celem tej inicjatywy było przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury z gatunku poezji. Na gazetkach udostępnione zostały informacje dotyczące współczesnych poetów oraz gatunków literackich z jakimi spotykają się uczniowie w trakcie edukacji szkolnej. Wychowawcy w klasach przeprowadzili szereg działań ( czytanie swoich ulubionych wierszy, prezentacja ulubionego poety lub pisarza, itp.) dzięki którym uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzę i rozpoznanie w literaturze.
W kwietniu włączyliśmy się do akcji edukacyjno - społecznej Żonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły samodzielnie przygotowali papierowe żonkile, które następnie przypięli do ubrań i godnie nosili.
Samorząd Uczniowski przygotował krótki apel szkolny w celu zapoznania z ideą akcji.
W niektórych klasach zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie materiałów przygotowanych i udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie klasy I wysłuchali słuchowisko pt. „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza, a następnie wykonali karty pracy i prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na gazetce bibliotecznej.
Również w kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z okazji tego dnia została przygotowana tematyczna gazetka na holu, na której były wyeksponowane książeczki wykonane na zajęciach języka angielskiego przez uczniów klasy I.
W kwietniu odbył się także „Wiosenny kiermasz taniej książki” – dzięki któremu, biblioteka szkolna znów wzbogaciła się w dodatkowe pozycje „gratisowe”.
W maju obchodziliśmy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
pod hasłem – „Biblioteka – świat w jednym miejscu.”
W klasie I zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne zapoznające uczniów z kolejnymi etapami powstawania książki – „ Od pisarza do czytelnika.” Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione książki, a na podsumowanie zajęć zaprojektowali okładki tychże książek. Prace plastyczne umieszczone były na gazetce bibliotecznej.
Został ogłoszony również w naszej bibliotece szkolnej konkurs. Był to konkurs na dowolną pracę (plastyczną, literacką), która miała zachęcać do korzystania z zasobów biblioteki i częstego sięgania po książkę. Liczna grupa uczniów, bo aż siedemnaścioro z klas I – III, wykonało piękne prace plastyczne. Prace zostały wyeksponowane na gazetce bibliotecznej. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkiem w postaci książki.
W maju obchodziliśmy 102. Rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Była to okazja do wspomnienia o literackiej twórczości naszego Rodaka. Karol Wojtyła - Jan Paweł II pisał poezje i dramaty - (pseudonimy literackie: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień).
“Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić:
obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku”
Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II
Na holu została przygotowana gazetka upamiętniająca tę rocznicę.
W czerwcu obchodziliśmy Święto Uwalniania Książek
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek ma zachęcać ludzi do czytania oraz pozostawiania różnych tytułów w miejscach publicznych. W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińsk. W ramach obchodów propaguje się ideę bookcrossingu poprzez:
- świąteczny wystrój pomieszczeń (klas, urzędów, galerii)
- zakładanie półek bookcrossingowych
- głośne czytanie uwolnionych książek przez znane osoby – sportowców, artystów itp.
- spotkania autorskie
- wystawy, inscenizacje
- konkursy literackie, plastyczne
- przekazanie uwalnianych książek różnym instytucjom (domy samotnej matki, szpitale, przedszkola, noclegownie).
Opiekun biblioteki – Jolanta Gorgol