• Podręczniki do religii w roku szkolnym 2022/2023

Z TOBĄ IDĘ PRZEZ ŻYCIE – Redaktor: ks. Paweł Mąkosa + Karta pracy

Podreczniki_do_religii_w_roku_szkolnym_2022-2023.pdf

• W II semestrze roku szkolnego 2021/2022 biblioteka szkolna

• kontynuowała rozwój  kultury czytelniczej wśród uczniów naszej szkoły. Edukacja społeczno – czytelnicza odbywała się poprzez obchody Dni  oraz organizację i prowadzenie Akcji bibliotecznych o zasięgu ogólnopolskim    i międzynarodowym.

W marcu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy oraz Światowy Dzień Poezji

W ramach  dni  przygotowane zostały gazetki na szkolnym holu. Głównym celem tej inicjatywy było przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury z gatunku poezji. Na gazetkach udostępnione zostały informacje dotyczące współczesnych poetów  oraz gatunków literackich z jakimi spotykają się uczniowie w trakcie edukacji szkolnej. Wychowawcy w klasach przeprowadzili szereg działań ( czytanie swoich ulubionych wierszy, prezentacja ulubionego poety lub pisarza, itp.) dzięki którym uczniowie  znacznie poszerzyli swoją wiedzę i rozpoznanie w literaturze.

W kwietniu  włączyliśmy się do akcji edukacyjno -  społecznej Żonkile

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

W tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły samodzielnie przygotowali papierowe żonkile, które następnie przypięli do ubrań i godnie nosili.

Samorząd Uczniowski przygotował krótki apel  szkolny w celu zapoznania z ideą akcji.

W niektórych klasach zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie materiałów przygotowanych i udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie klasy I wysłuchali słuchowisko pt. „Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza, a następnie wykonali karty pracy i prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na gazetce bibliotecznej.

Również w kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z okazji tego dnia została przygotowana tematyczna gazetka na holu, na której były wyeksponowane książeczki wykonane na zajęciach języka angielskiego przez uczniów klasy I.

W kwietniu odbył się także „Wiosenny kiermasz taniej książki” – dzięki któremu, biblioteka szkolna znów wzbogaciła się w dodatkowe pozycje „gratisowe”.

W maju  obchodziliśmy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

pod hasłem – „Biblioteka – świat w jednym miejscu.”

W klasie I zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne zapoznające uczniów z kolejnymi etapami powstawania książki – „ Od pisarza do czytelnika.” Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione książki, a na podsumowanie zajęć zaprojektowali okładki tychże książek. Prace plastyczne umieszczone były na gazetce bibliotecznej.

Został ogłoszony również w naszej bibliotece szkolnej konkurs. Był to konkurs na dowolną pracę (plastyczną, literacką), która miała zachęcać do korzystania z zasobów biblioteki i częstego sięgania po książkę. Liczna grupa uczniów, bo aż siedemnaścioro z klas I – III, wykonało piękne prace plastyczne. Prace zostały wyeksponowane  na gazetce bibliotecznej. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkiem w postaci książki.

W maju obchodziliśmy 102. Rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Była to  okazja do wspomnienia o literackiej twórczości naszego Rodaka. Karol Wojtyła - Jan Paweł II pisał poezje i dramaty - (pseudonimy literackie: Andrzej Jawień, A.J., Stanisław Andrzej Gruda, Piotr Jasień).

“Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić:
             obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku”
            Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II

Na holu została przygotowana gazetka upamiętniająca tę rocznicę.

W czerwcu obchodziliśmy Święto Uwalniania Książek

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek ma zachęcać ludzi do czytania oraz pozostawiania różnych tytułów w miejscach publicznych. W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińsk. W ramach obchodów propaguje się ideę bookcrossingu poprzez:

- świąteczny wystrój pomieszczeń (klas, urzędów, galerii)

- zakładanie półek bookcrossingowych

- głośne czytanie uwolnionych książek przez znane osoby – sportowców, artystów itp.

- spotkania autorskie

- wystawy, inscenizacje

- konkursy literackie, plastyczne

- przekazanie uwalnianych książek różnym instytucjom (domy samotnej matki, szpitale, przedszkola, noclegownie).

Opiekun biblioteki – Jolanta Gorgol

Czwartek 02.05.2024