W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Czytamy z Sercem”. Razem promowaliśmy czytelnictwo i pogłębialiśmy wiedzę na temat serca. W akcji uczestniczyły zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas I-VIII. Poniżej zamieszczamy fotorelację z tego wydarzenia.
Aktualności
Archiwum Aktualności
Październik w bibliotece szkolnej cz.1
- 45
Uczniowie klasy pierwszej mocy nabierają, gdy zdrowe śniadanie zjadają!
- 13
„Śniadanie daje moc” w klasie 3
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i najlepszy start w nowy dzień!
8 listopada 2023r. nasza klasa po raz kolejny przyłączyła się do wspólnego świętowania dnia - „Śniadanie Daje Moc”. Celem obchodów tego dnia jest promowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększanie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania. Dzieci przyrządzały apetyczne kanapki, zdrowe przekąski i owocowe szaszłyki. Było pysznie, zdrowo, kolorowo!
Tego dnia odbyła się również pogadanka na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Omówiony został także sposób w jaki taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Wspólne przygotowywanie i spożywanie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i dobrze smakowało. Wyjątkowym gościem na naszym klasowym śniadaniu była pani Dyrektor, która pochwaliła dzieci za pięknie przygotowane „zdrowe kanapki”.Jolanta Gorgol
13
Spotkanie ze szkołą w Kenii 25.10.2023
25 października odbyło się drugie spotkanie online z zaprzyjaźnioną Akademią Desai z Nairobi w Kenii. Jest to placówka, z którą nasza szkoła współpracuje w ramach międzynarodowego programu „Rozmawiasz-Pomagasz”. Tym razem opowiadaliśmy i pokazywaliśmy sobie nawzajem nasze ulubione przysmaki oraz owoce i warzywa, które można spotkać w Polsce i w Kenii. Poznaliśmy, czym jest githeri, mukimo, pilau, samaki czy ugali. Opowiedzieliśmy naszym nowym Przyjaciołom, co Polacy lubią robić w wolnym czasie. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy małych Kenijczyków, którzy zaprezentowali nam swoją piękną flagę, opowiedzieli o prezydencie Williakie Ruto, zatańczyli swoje tradycyjne tańce. Mieliśmy możliwość wysłuchania tradycyjnych chrześcijańskich melodii oraz bardziej współczesnych piosenek.
Na ostatnim w tym etapie spotkaniu będziemy mieli okazję opowiedzieć uczniom Desai o tym, jakie zwierzęta można spotkać w Polsce oraz pokazać najsłynniejszych Polaków.
Zapraszamy do udziału w trwającej zbiórce funduszy i przyborów szkolnych dla dzieci w Nairobi.
Niepodległość 2023
"Polska to kraj piękniejszy od innych.
Wśród grusz i topól - dom rodzinny...
Być może gdzie indziej są ziemie piękniejsze
I noce gwiaździstsze, i ranki jaśniejsze,
Być może bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
I ptaki w gałęziach śpiewają weselej -
Być może gdzie indziej... lecz sercu jest droższa
Piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza"
W dniu 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość patriotyczna z okazji 105 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Jak co roku nasza społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję MEiN #SzkołaDoHymnu polegającą na wspólnym odśpiewaniu " Mazurka Dąbrowskiego" o symbolicznej godzinie 11:11.
13
Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej
„Puk, puk, to ja mały uczeń pierwszaczek…..”
W czwartek26 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej.
To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Każde dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej czeka z wielką niecierpliwością na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt gminy Wojciechów dr Artur Markowski, ksiądz proboszcz Józef Brodaczewski oraz Rodzice pierwszoklasistów.
Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem pani dyrektor- Moniki Szumery, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów oraz ich rodziców.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. To był egzamin, który zdali na szóstkę i mogli wkroczyć do Królestwa Wiedzy.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego symbolicznym ołówkiem dokonała pani dyrektor szkoły Monika Szumera. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od rodziców i zaproszonych gości.
Wychowawczyni pogratulowała swoim wychowankom, życząc wielu sukcesów szkolnych, pogody i uśmiechu, jak najlepszych ocen oraz wytrwałości w pokonywaniu wszystkich trudności jakie staną na ich drodze.
Wójt gminy Wojciechów Pan Artur Markowski złożył pierwszoklasistom gorące gratulacje w tym, jakże ważnym dla nich dniu. Życzył wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy.
Ksiądz Proboszcz pomodlił się w intencji uczniów i życzył im wszystkiego najlepszego na nowej drodze edukacji szkolnej. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia, obiecali opiekę i wsparcie swoim młodszym kolegom i koleżankom. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych i pozostanie na długo w naszej pamięci. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
red. Dorota Misztal-Szyszko
56
Szkoła pamięta
Narodowe czytanie
Monitorowanie powietrza
Dziś w szkole został zamontowany system monitorujący stan zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy.
#SzkołaPamięta
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
Ks. Jan Twardowski
Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.
Dzień 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada to Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych. Przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. Jest to stary i piękny, polski obyczaj odwiedzania miejsc wiecznego spoczynku naszych najbliższych i wspominania ich.
Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej narodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
Taka idea przyświeca akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej - #SzkołaPamięta, do której przyłączyła się również społeczność naszej szkoły.
Uczniowie klasy drugiej i czwartej wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali okolicznościowy apel, podczas którego uczcili pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole oraz pamięć ważnej postaci dla naszej społeczności jaką był Piotr Ostromęcki pochodzący z pobliskich Tomaszowic.
Pani Dyrektor wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicze przy Dębach Katyńskich, które znajdują się na skwerku szkolnym.
4
KONKURS PLASTYCZNY „KOLORY NIEPODLEGŁOŚCI”
Wycieczka do Teatru i Kosmoparku w Lublinie
23 października 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5 i 6-latki oraz uczniowie klas 1 – 3 udali się na wycieczkę do Lublina. Najpierw dzieci obejrzały spektakl muzyczny pt.”Piękna i Bestia. ”w wykonaniu Teatru Polski Kultura, w Sali kongresowej UP. Piękna i Bestia to niezwykła, ponadczasowa baśń wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz.
Następnie dzieci zostały zabrane w niezapomnianą przygodę do świata nauki i technologii w interaktywnej wystawce Kosmopark. W Kosmoparku mogły poczuć się jak astronauci, eksplorować inne planety, przetestować swoje umiejętności jako kosmonauta, doświadczyć nieważkości i grawitacji na Jowiszu, a nawet wejść do wirtualnej rzeczywistości.
Organizator wyjazdu: Jolanta Gorgol
11
20 października - Dzień Krajobrazu
Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu odbywają się pod hasłem: Doceń lokalność, dlatego jest to świetna okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.
Uczniowie podziwiali lokalne krajobrazy uczestnicząc w spacerach. Poznawali krajobrazy w publikacjach ze szkolnej biblioteki oraz wykonali piękne prace plastyczne, które zamieścili na gazetce na szkolnym holu.
33
"Mediacje - droga do porozumienia bez przemocy"
24 października 2023 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony: Mediacjom szkolnym, które są sposobem na rozwiązanie konfliktu bez przemocy, za porozumieniem obu stron.
Uczniowie odegrali scenkę "Szkoła marzeń" - dzień konfliktu zamieniony na dzień koleżeńskich przyjemnych wrażeń. Podsumowaniem naszego apelu jest stwierdzenie, że "Mediacje są szansą na życie w zgodzie, akceptacji, dialogu, spokoju, zrozumieniu i współpracy".
Mobilne Laboratoria Przyszłości
9 października odbyły się w naszej szkole pokazy w ramach realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności dzieci i młodzieży „Laboratoria Przyszłości”.
Uczniowie klas IV-VI mieli okazję w praktyce sprawdzić działanie programu śledzącego ruchy człowieka i odwzorowującego gesty. Pod okiem osób prezentujących doskonalili technikę posługiwania się długopisem 3D oraz start drukarki 3D.
Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia i porównania wydrukowanych modeli figur przestrzennych, przegubowych i jednobryłowych. Prezentujący przedstawiali zalety druku 3D, sposobów jego wykorzystania i zastosowania w praktyce.
Pokazy spotkały się z entuzjastycznym odbiorem.
16
Dzień Edukacji Narodowej
"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć." Janusz Korczak
W dniu 16 października 2023 roku odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szkolnej uroczystości uczestniczył ks. Józef Brodaczewski. Uczniowie z klasy VII wraz z nauczycielami przedstawili skecz pt. "Szkoła marzeń". Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców przygotowała okolicznościowe życzenia i słodki upominek.
Serdecznie DZIĘKUJEMY!
31
Jambo! ☺️🇵🇱🇰🇪
11 października 2023 r. w ramach udziału w Międzynarodowym Programie "Rozmawiasz-Pomagasz" uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie wzięli udział w pierwszym spotkaniu ze szkoła partnerską Desai Academy z Nairobi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszych nowych Przyjaciół na temat ich życia w stolicy Kenii, tradycji i zwyczajów oraz ciekawostek na temat szkoły. Uczniowie z Miłocina z radością opowiedzieli małym Kenijczykom o naszym pięknym kraju, polskim klimacie i naszych symbolach narodowych.
To było wspaniałe spotkanie, pełne radości, wzajemnego szacunku i zainteresowania inną kulturą.
Nie możemy się doczekać kolejnej lekcji online, która odbędzie się już w środę 25 października. Tym razem porozmawiamy o naszych narodowych przysmakach oraz o tym, co w Polsce i Kenii można robić w wolnym czasie.
Kwa heri!
8
Człowiek jest wielki...
W poniedziałek 16 października 2023r mija 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. W rocznicę wyboru w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski.
W tym roku Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II - (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.
16 października mija 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach koło Krakowa jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.
Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w 1946 r. W 1958 r. został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 r. - kardynałem.
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października.
Św. Jan Paweł II mówił:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ”
“Rozmawiasz – Pomagasz”
Dzięki udziałowi w Międzynarodowym Programie Edukacyjnym “Rozmawiasz – Pomagasz” Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie nawiązała partnerstwo z Desai Academy w Nairobi, stolicy Kenii.
Uczniowie obu szkół podczas wspólnych zajęć online:
→ poznają kulturę, zwyczaje i warunki życia w Polsce i Kenii,
→ podejmą próbę rozmowy z rówieśnikami w języku angielskim,
→ nawiążą nowe znajomości, międzynarodowe przyjaźnie,
→ pogłębią swoją wrażliwość i empatię.
Spotkaniom online towarzyszy zbiórka pieniężna, dzięki której szkoła Desai w Nairobi będzie mogła zrealizować najpilniejsze potrzeby – ufundować program żywieniowy dla uczniów, wyposażyć klasy, zakupić szafki. Zbieramy również pomoce szkolne, np. ołówki, kredki, zeszyty, plastelinę itp., które w specjalnie przygotowanej paczce wyślemy bezpośrednio do Nairobi.
Otwórzmy nasze serca, pomóżmy dzieciom w potrzebie!
Patronat nad programem objął m. in. Rzecznik Praw Dziecka
#SprzątamyDlaPolski
4 października nasza szkoła wzięła udział w 6. edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski objętej honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest kształtowanie postaw ekologicznych, a także troska o środowisko naturalne najbliższej okolicy.
W ramach akcji uczniowie klasy 2 i 3 uczęszczający na świetlicę szkolną z zapałem porządkowali teren wokół szkoły – plac zabaw oraz boisko szkolne.
Koordynatorki akcji :
Jolanta Gorgol
Agata Trojanowska-Marzęda
Maria Pyda
9
Godziny dzwonków
Niedziela 06.07.2025
Kalendarz
- brak danych