Aktualności
Archiwum Aktualności
Ubieranie choinki w przedszkolu
- 3
Andrzejkowe zabawy w grupie przedszkolnej
- 49
Dzień Pluszowego Misia w 3-4-latkach
- 6
Jesienne zabawy z Rodzicami w grupie przedszkolnej
- 32
Przedszkolny Dzień Kredki
- 6
Dzień Życzliwości w grupie przedszkolnej
Święto Niepodległości z przedszkolakami
- 7
Konkurs na stroik świąteczny
Święty Mikołaju, w ten grudniowy czas na ciebie czekamy – prosimy, odwiedź nas!
- 15
Klasa 3 z wizytą w Ekopracowni OZE
16 listopada 2023 r. uczniowie klasy trzeciej odwiedzili naszą nową szkolną ekopracownię OZE. Wraz z opiekunem pracowni panią Grażynką Łukasik – Okoń i koleżankami z 7 klasy poszukiwali energii przeprowadzając różne eksperymenty. Uczniowie byli bardzo podekscytowani. Podobało im się wyposażenie sali oraz udział w przeprowadzaniu doświadczeń. Już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty.
28
6 grudnia
6 grudnia do naszej szkoły zawitał nie tylko Święty Mikołaj, ale też jego świąteczni pomocnicy! Uczniowie klasy pierwszej na lekcji języka angielskiego poznali jedną z tradycji świątecznych z krajów anglojęzycznych - "Elf on the shelf". Razem z panią Agatą Górską wykonali wspaniałe postaci elfów, które zaraz potem zajęły strategiczne miejsca w sali lekcyjnej. Tradycja bowiem mówi, że elfy na zlecenie Świętego Mikołaja obserwują, czy dzieci są grzeczne (wszystko widzą i wszystko słyszą, bo przemieszczają się bezszelestnie), żeby potem przekazać Mikołajowi wszystkie informacje. To właśnie w ten sposób Mikołaj sporządza listę dzieci grzecznych i niegrzecznych. Czy w Waszych domach też są świąteczne elfy? Jeśli tak, pochwalcie się zdjęciami w komentarzach.
4
Dzień Życzliwości 2023
W naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Życzliwości.
To święto kojarzy się z kolorem żółtym, wiec my również staraliśmy się tego dnia mieć coś żółtego na sobie. Przedstawiciele SU i szkolnego wolontariatu witali wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły miłymi słowami. „Uśmiechnij się, „Dobrze ze jesteś”, „Miło Cię widzieć”, to magiczne słowa, którymi można było również obdarować innych i ich docenić.
Następnie wolontariusze rozprowadzali ciasteczka z dobrym słowem. W słodkim smakołyku kryły się piękne sentencje w języku polskim i angielskim. Miejmy nadzieje, że te piękne i miłe słowa zostaną z nami na dłużej, nie tylko w Dzień Życzliwości.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Opracowała: Renata Rakuś
12
Zawody w Rugby Tag
Nasza szkoła jak co roku reprezentowała naszą gminę w Tomaszowicach na zawodach w Rugby Tag pod okiem naszej pani od wf p. Eweliny Poleszak
Atmosfera była super a zabawa i gra jeszcze lepsza
Klasa 5 zajęła III miejsce
Klasa 6 zajęła III miejsce
Wielkie Gratulacje!
Wielkie podziękowania dla:
Pana Roberta Ciechońskiego
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tomaszowicach
Akademia RUGBY Budowlani Lublin
za super organizacje, pyszny poczęstunek i fajną atmosferę.
6
20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Janusz Korczak.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają. Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
Dużo mówimy o tym, jakie mamy obowiązki w pracy, w domu, w szkole ale warto też pamiętać o tym, że mamy pewne prawa i powinniśmy o tym edukować już od najmniejszych lat. O tym, że prawa człowieka i dziecka istnieją, dzieci wiedzą doskonale i mówią o tym z wielkim entuzjazmem.
Dzieci z naszej szkoły rozmawiały o swoich prawach zarówno na zajęciach jak również przebywając na świetlicy szkolnej czy w bibliotece.
Opracowały: Jolanta Gorgol, Maria Pyda
14
"Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2023"
Zapraszamy do włączenia się w akcje charytatywną "Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2023".
Akcja trwa od 29 listopada 2023 r. do 14 grudnia 2023 r.
Zabieramy:
- artykuły spożywcze (z długim terminem przydatności do spożycia),
- artykuły szkolne,
- gry, zabawki, maskotki (nowe!!!)W dniu 29 listopada odbędzie się dyskoteka Andrzejkowa gdzie biletem wstępu będzie jeden z wyżej wymienionych produktów.
Serdecznie zapraszamy i liczymy na wasze wsparcie! 👍🙂
Szkolny Dzień Języków Obcych
Po raz kolejny obchodziliśmy Szkolny Dzień Języków Obcych. To bardzo kolorowe i smaczne święto w naszej szkole. Każda klasa wylosowała kraj, który należało przedstawić w jak najciekawszy sposób oraz przygotować typowe przekąski z tego państwa.
W tym roku całą galę poprowadziło dwoje sławnych podróżników: Beata Pawlikowska i Wojciech Cejrowski. W ich role wcielili się Julka Kowalik z kl. VII i Michał Mazurkiewicz z kl. VIII.
Poszczególne klasy zabrały nas w tym roku w podróż do najodleglejszych zakątków świata: grupa 3-4 latków do Albanii, zeróweczka do Peru. Klasa I przeniosła nas na Hawaje,klasa II do Nowej Zelandii, a klasa III do Finlandii. Z klasą IV pojechaliśmy na roztańczoną Kubę, a z klasą V do Chorwacji. Uczniowie klasy VI zaciekawili nas informacjami o Wietnamie , klasa VII opowiadała o Kenii a klasa VIII o Indonezji.
Po tych niesamowitych prezentacjach wszyscy zostali zaproszeni na degustację typowych przekąsek i dań z wylosowanych krajów. Cóż to były za pyszności.
Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom i rodzicom za włączenie się i przygotowanie naszego pięknego święta i zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia.
opracowała: Renata Rakuś
74
Bajkowe przebranie - konkurs
Andrzejki z Bajką
MAGICZNA NOC W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dnia 17 listopada br. nasza biblioteka po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Noc Bibliotek”. Jest to wydarzenie, organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej przy współudziale Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ten niekonwencjonalny sposób spędzania czasu w szkole promuje czytelnictwo i bibliotekę jako najbardziej otwarte i dostępne miejsce szerzenia kultury, sprzyjające integracji i łączące ludzi. Hasło naszego całonocnego spotkania brzmiało: ,,Marzenia się spełniają!”.
O tym, co można robić nocą w bibliotece szkolnej dowiedzieli się uczniowie klasy III, którzy przybyli wieczorową porą do szkoły, wyposażeni w śpiwory, poduszki oraz ulubione ,,przytulanki”. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wspólnych zabaw ruchowych i ulubionych gier planszowych, przyniesionych przez dzieci (m.in. Statki, Wszystkie dzieci świata, Dobble). Następnie uczniowie zostali podzieleni na 3 drużyny. Każdy zespół wylosował zestaw książek, których tytuły miał przedstawić w formie kalamburów. Były to, np. „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Detektyw Pozytywka”, „Kubuś Puchatek”, „Zakochany kundel”, „Smok wawelski”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Kajtkowe przygody” i in. Zadanie to sprawiło uczniom dużą radość i wprawiło w dobre nastroje. Po chwilach zabawy przyszła pora na zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii, podczas których dzieci poznały „Historię o marzeniach” ze zbioru opowiadań o wartościach Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co daje moc”. Opowiadanie o niepełnosprawnym chłopcu Dominiku, który marzył o lataniu, jeszcze bardziej utwierdziło ich w przekonaniu, że zawsze warto marzyć. Marzenie z pierwszej klasy o nocowaniu w bibliotece właśnie się spełniało. Następnie dzieci miały możliwość wykazania się kreatywnością oraz zdolnościami plastycznymi i manualnymi, projektując i kolorując własną zakładkę do książki. Co oczywiste, tego wieczoru w zaciszu szkolnej biblioteki najwytrwalsze „moliki książkowe” delektowały się swoimi ulubionymi książkami.
W końcu nadeszła chwila, aby napełnić puste brzuszki wspólną przepyszną kolacją. W towarzystwie zawsze lepiej smakuje, więc kanapki szybko znikały z talerzy.
Po kolacji dzieci zaczęły przygotowywać strefę kibica, rozłożyły materace, śpiwory i wyjęły przekąski (popcorn, paluszki ) i owoce. Emocje sięgały zenitu, bo to ważny mecz dla reprezentacji Polski – mecz eliminacyjny do mistrzostw Europy 2024, który zakończył się remisem 1:1. Niestety ten wynik nie dał naszym piłkarzom przepustki do rozgrywek Euro 2024, muszą oni jeszcze zawalczyć, aby zagrać na mistrzostwach.
Część dzieci pomimo, że całym sercem i duchem była z naszą reprezentacją, to zdecydowała się na seans filmowy. Oglądały film na motywach powieści (rzecz jasna znajdującej się w zbiorach naszej biblioteki) Roalda Dahla pt. „Matylda”. Film ten wybrany został nieprzypadkowo, bowiem tytułowa bohaterka uwielbiała książki i już w wieku 4 lat zaczęła regularnie odwiedzać bibliotekę.
Ale to jeszcze nie koniec. Po wieczornej toalecie odbyły się nocne opowieści, które sprawiły dzieciom dużo radości. Półmrok, lampy nocne, latarki i słowa... Tak zaczęły się fantazje językowe, polegające na wymyślaniu różnych, niekiedy przerażających opowieści.
Na koniec przyszła pora na ostatni punkt spotkania, czyli przytulenie się do swojego pluszaka lub podusi i zaśnięcie. Po pełnym wrażeń wieczorze sen trzecioklasistów był smaczny i głęboki. W sobotni poranek, po wspólnym śniadaniu i posprzątaniu uczestnicy „Nocy w bibliotece” z uśmiechem na twarzach i odrobiną rozgoryczenia, że ta noc tak szybko minęła, opuścili progi szkoły.Dziećmi opiekowały się:
Jolanta Gorgol (wychowawca klasy III), Agata Trojanowska-Marzęda (bibliotekarka) oraz Monika Kowalska (nauczyciel wspomagający).
58
Śniadanie Daje Moc
Uczniowie klasy II przygotowali wspólne drugie śniadanie.
Godziny dzwonków
Niedziela 06.07.2025
Kalendarz
- brak danych