• Zabawy na śniegu

          • Pani Zima postanowiła nas w końcu odwiedzić sypnęła nam białym, puszystym śniegiem. Sprawiła tym samym wielką radość naszym przedszkolakom, które postanowiły wykorzystać jej uroki i pobawić się na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do siebie oraz lepiąc śniegowe bałwanki. Wszystkie dzieci wiedziały, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Do przedszkola wracały z dużym uśmiechem na twarzy.

             

            Opr. Ewelina Zielonka

          • Konkurs Plastyczny

          • Pragniemy poinformować, że konkurs plastyczny pt. „Kolory Niepodległości” został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 45 prac. Wszystkie prace były piękne, a dzieci i młodzież wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Po długich naradach jury  przyznało  I, II i III miejsce w trzech kategoriach  wiekowych.

            Kategoria oddziały przedszkolne:

            I miejsce- Kornelia Bielak

            II miejsce- Antoni Chołożyński

            III miejsce- Iga Iwaniak

            Kategoria klasy I-III:

            I miejsce- Tymon Wolski

            II miejsce- Łucja Marzęda

            III miejsce- Krzysztof Kowalik

            Kategoria klasy IV- VIII

            I miejsce- Jakub Sikora

            II miejsce- Zuzanna Zawół

            III miejsce- Aleksandra Walczak

             Opr. Ewelina Zielonka

          • Akcja edukacyjna Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2022

          •  

            20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

            Ideą Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF jest aby w tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczyły się i podejmowały wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane.
            To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

            W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji! Integrujemy się z naszymi kolegami z Ukrainy, którzy dołączyli do szkół i przedszkoli i razem z nami tworzą społeczność. Uczymy się o tym co nas różni, a co łączy.

            Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem włączyli się do udziału w wielu wydarzeniach podjętych w ramach akcji edukacyjnej Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF 2022. Na zajęciach uczniowie rozmawiali o swoich prawach i obowiązkach. Starsi czytali zapisy prawne z Konwencji Praw Dziecka, młodsi oglądali filmy edukacyjne przygotowane przez UNICEF – „Wszyscy mamy prawa.” oraz zapoznawali się z planszami ilustrującymi prawa dzieci. Dla łatwiejszego zapamiętania treści praw,  najmłodsi kolorowali kolorowanki prezentujące podstawowe prawa dzieci, które następnie zostały umieszczone na wspólnym plakacie. Przygotowali również plakaty demonstracyjne z którymi następnie odbyli marsz w pobliżu szkoły. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w kolorach niebieskich na znak solidaryzowania się z UNICEF, a sale zostały udekorowane w niebieskie balony, wstążki i inne gadżety. Na pamiątkę tych działań zostały wykonane zdjęcia przy gazetce tematycznej umieszczonej na holu szkoły.

            Opracowała - Jolanta Gorgol

          • Bezpieczny przejazd

          • 18 listopada 2022 r.  uczniowie z klas 1-8 oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w prelekcji w ramach kampanii społecznej  „Bezpieczny Przejazd”. Naszymi gośćmi byli: przedstawiciel Straży Ochrony Kolei pani inspektor Agnieszka Majewska- Dzierba oraz przedstawiciel Polskich Linii Kolejowych- pan naczelnik Leszek Włoch. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, co to jest przejazd kolejowo-drogowy i jak bezpiecznie powinni zachowywać się piesi, rowerzyści i kierowcy w jego pobliżu. Omawiane były różne niebezpieczne sytuacje, które na przejazdach zdarzają się codziennie. Szczególną uwagę prowadząca zajęcia zwróciła na zachowania będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu kolejowo-drogowego. Podczas projekcji krótkiego filmu uczniowie obejrzeli tragiczne skutki nieodpowiedzialnego postępowania zarówno kierowców jak i pieszych. Dzieci poznały między innymi żółtą naklejkę PLK, która znajduje się przy każdym przejeździe kolejowym i informuje o tym kiedy i gdzie dzwonić w razie zagrożenia, rozpoznawały znaki umieszczone przy przejazdach kolejowych.

            Po spotkaniu wszyscy już wiedzą, jaki znak to krzyż św. Andrzeja, jakie sygnały towarzyszą zamykaniu się rogatek i co to oznacza dla przejeżdżających przez przejazd. Wiemy również jak nie można zachowywać się na przejazdach kolejowych, peronach, stacjach kolejowych. Na koniec prelekcji uczniowie otrzymali atrakcyjne gadżety promujące akcję.

            Organizatorom kampanii czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i naszym gościom; pani Agnieszce i panu Leszkowi  składamy serdeczne podziękowania  za ważną i potrzebną dawkę wiedzy.

             

             Opracowała: Dorota Misztal-Szyszko

          • „KLASA II Z MIŁOCINA OD ZDROWEGO ŚNIADANIA DZIEŃ ZACZYNA”

          • 8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest w Polsce jako „Dzień Śniadanie Daje Moc”. Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Intencją pomysłodawców jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentrację uczniów.

            Śniadanie jest dla ucznia pierwszym posiłkiem przed rozpoczęciem wytężonej pracy umysłowej, dlatego powinno być bogate w odpowiednie wartości odżywcze i witaminy. To śniadanie daje uczniom siłę do nauki, zabawy i ruchu. Nie zapominajmy przy tym, by składało się ono ze zdrowych produktów, dużej ilości warzyw i owoców.

            W tym dniu uczniowie klasy II z naszej szkoły na początku zajęć, podczas pogadanki przypomnieli sobie 12 zasad zdrowego odżywiania. Poznali szczególną rolę posiłku porannego jakim jest pierwsze i drugie śniadanie. Rozmawiali o składnikach i wartościach odżywczych jakie powinno zawierać śniadanie.  Po dużej dawce wiedzy ochoczo przystąpili do wykonania pomysłowych kanapek i owocowo-warzywnych szaszłyków. A podczas konsumpcji przypomnieli sobie również zasady kulturalnego spożywania posiłków.

            Opracowała Jolanta Gorgol

          • Dzień mediacji w szkole

          • Już kolejny rok w naszej szkole nie mogło obyć się bez DNIA MEDIACJI W SZKOLE pod okiem naszych mediatorów szkolnych czyli p. Marii Pydy  p. Renaty Rakuś, p. Eweliny Poleszak. 

            Na korytarzu szkolnym przygotowana była ciekawa gazetka a pod koniec zajęć lekcyjnych uczniowie wzięli  udział w konkursie plastycznym na temat MEDIACJI. Nasi  uczniowie bardzo dobrze wiedzą co to jest MEDIACJA, i jakie są zasady MEDIACJI - Brawo :) 

            Wyniki konkursu: 

            I miejsce - Łucja Kl. III

            II miejsce - Julia Kl. III , Nicola Kl. III

            III miejsce - Klaudia Kl. III, Antoni Kl. III

            Wyróżnienie: Krzysztof Kl. III, Ksawery Kl. III

            GRATULUJEMY:) 

          • Przerwa na czytanie 2022

          • Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” dnia 25 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się VII Ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie pod nazwą „Przerwa na czytanie”.

            Cele akcji to m.in: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.  Na terenie szkoły - na dolnym i górnym korytarzu oraz w bibliotece  przygotowanych zostało 12 tematycznych „Stref Czytania”: bajeczek i wierszyków, bajek i baśni, legend, lektur, poezji, komiksów, a także: mitologiczno-fantastyczna, historyczna, geograficzna, historyczna, przyrodnicza, „nasze zwierzaki” oraz najchętniej odwiedzana przez najmłodszych strefa „kocia”. W miejscach tych oprócz wyeksponowanej ciekawej literatury były również przygotowane wygodne miejsca do czytania. Wszyscy obecni tego dnia w szkole – zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i maluchy z oddziałów przedszkolnych – włączyli się w bicie rekordu czytania.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

            #przerwanaczytanie

            Agata Trojanowska-Marzęda

            n-l bibliotekarz

          • W hołdzie dla Niepodległej

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Uroczystość rozpoczęła inscenizacja, podczas której uczniowie w przebraniach zaborców, zniewolonej Polski, Piłsudskiego i żołnierza przedstawili tragiczne losy naszej ojczyzny oraz moment wyzwolenia spod jarzma zaborców. Odgrywane sceny uzupełniały wiersze i muzyka patriotyczna.

            Przedstawienie zakończył taniec patriotyczny z flagami w wykonaniu uczniów z klasy VIII.

             

             

            Małgorzata Król

            Ewelina Zielonka

          • W samo południe zaśpiewaliśmy razem hymn!

          • W dniu 10 listopada 2022 roku, w przeddzień  Narodowego Święta Niepodległości, punktualnie o godz 12:00 – a więc w samo południe – uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami wspólnie odśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” podczas zajęć szkolnych.

            Pomysłodawcą i koordynatorem kolejnej edycji akcji „Niepodległa do Hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. W ramach tej zapoczątkowanej w 2018 roku akcji, Polacy śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc.

            Nasza społeczność szkolna w tym roku włączyła się w „Niepodległą do Hymnu” i wspólnie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną.

             

            #niepodlegladohymnu

             

            Oprac. Agata Trojanowska-Marzęda, Jolanta Gorgol

          • SZKOŁA DO HYMNU 2022

          • Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki polegającej na wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.

            Akcja ta zapoczątkowana została w 2018 roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Co roku bierze w niej udział około 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz ponad 100 szkół polonijnych z całego świata, angażując kilka milionów uczniów i setki tysięcy nauczycieli. Wspólne uroczyste i niezwykle podniosłe odśpiewanie naszego hymnu narodowego było jednym z wielu działań podjętych w naszej szkole w ramach świętowania 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

            #SzkołaDoHymnu

             

            oprac. Agata Trojanowska-Marzęda, Jolanta Gorgol

          • Witajcie w naszej bajce!

          • 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a, obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych i najbardziej lubianych przez dzieci świąt: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w piątek, czyli w dniu poprzedzającym wspomnianą datę, nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas młodszych przebrali się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Było radośnie, kolorowo i ... bardzo bajecznie! Do przedszkola zawitały Czarodziejki, które przeczytały dzieciom wybrane bajki, a następnie poprowadziły wspólne pląsy i zabawy ruchowe w rytm bajkowej muzyki. Natomiast na szkolnych korytarzach niemałe poruszenie wywołało pojawienie się Dobrych Wróżek ze swą Królową na czele, które zaprosiły na inscenizację krótkiej opowiastki H. Sienkiewicza pt. „Bajka”.

            (https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-bajka.html)

            To opowieść o czterech Wróżkach, które spotkały się nad kołyską małej księżniczki, aby obdarować ją swymi cennymi darami. Jednak to Królowa Wróżek ofiarowała  dziecku najpiękniejszą, a zarazem najważniejszą w życiu wartość: DOBRO.

            Czytanie dzieciom bajek rozwija ich wyobraźnię i pamięć oraz wzbogaca słownictwo. Bajkowe postaci sprawiają, ze świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Bohaterowie bajek, baśni czy innych fantastycznych opowieści nieraz walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności, ale przecież w zakończeniu każdej z nich zawsze zwycięża dobro.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z bajkowego dnia w naszej szkole :-)

            #DzieńPostacizBajek

          • Szkolny Dzień Języków Obcych

          • "Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem".

            Pod tym hasłem cytowanym za poetą Johannem W. von Goethe rozpoczęliśmy obchody tegorocznego Szkolnego Dnia Języków Obcych. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami przygotowały jak zwykle bardzo ciekawe prezentacje na temat wylosowanego kraju.

            W tym roku mieliśmy niezwykłe tańce koreańskie zaprezentowane przez klasę V, taniec słowackich górali i góralek z klasy II oraz fantastyczny występ australijskiego kangura i jego ekipy czyli pani Ewy i oddziału przedszkolnego. Klasa III zabrała nas tramwajem do portugalskiej Lizbony, klasa IV przekazała garść ciekawostek na temat Szwajcarii,  natomiast klasa I przedstawiła bardzo ciekawe, choć nieco smutne informacje na temat naszych sąsiadów z Ukrainy, gdzie obecnie niestety toczy się wojna. Mogliśmy również posłuchać wiele niezwykłych informacji na temat dalekiego Egiptu od klasy VI, od klasy VII na temat gorącej Argentyny oraz od klasy VIII o zimnej Norwegii. Maluszki z oddziałów 3 i 4 latków przywitały nas tulipanami i wiatraczkami z Holandii.

            Po tych wspaniałych występach każdy mógł spróbować typowych potraw i przysmaków z każdego prezentowanego kraju. Była to iście królewska uczta. Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i uczniom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej imprezy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 

            opracowała: Renata Rakuś 

          • Szkoła Pamięta 2022

          • Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
            dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
            Elżbieta Daniszewska "Zaduszki"

             

            28  października 2022 roku klasa III pod opieką swojej wychowawczyni - pani Doroty Misztal-Szyszko zaprosiła na uroczysty apel z okazji zbliżającego  się Dnia Wszystkich Świętych.

            Dzień 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada to Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych. Przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. Jest to stary i piękny, polski  obyczaj odwiedzania miejsc wiecznego spoczynku naszych najbliższych i wspominania ich.

            Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- tej narodowej i lokalnej.  Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

            Taka idea przyświeca akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej- #SzkołaPamięta, do której przyłączyła się również społeczność naszej szkoły.

            W tym szczególnym czasie uczniowie uczcili pamięć zmarłych nauczycieli uczących w naszej szkole, wspomnieli o zmarłym już kierowniku naszej szkoły- Stefanie Jaworskim, który pełnił tę funkcję w latach 50-tych i 60-tych. Był on również nauczycielem historii, zaś jego żona była nauczycielką języka rosyjskiego i klas młodszych. Uczcili również pamięć  ważnej  postaci dla naszej społeczności jaką był Piotr Ostromęcki pochodzący z pobliskich Tomaszowic. Został on zamordowany  w Katyniu przez NKWD.

            Pani Dyrektor wraz z  przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicze przy Dębach Katyńskich, które znajdują się na skwerku szkolnym. Członkowie szkolnego wolontariatu wraz z opiekunami pochylili się nad grobami zmarłych pracowników szkoły, zapalając znicz, uczcili ich pamięć,  nie zapomnieli również o zaniedbanych i opuszczonych mogiłach.

            #SzkołaPamięta

            Opracowała: Dorota Misztal-Szyszko

    • Godziny dzwonków

      Czwartek 09.05.2024