Aktualności
Archiwum Aktualności
Dzień Pluszowego Misia
WARSZTATY MATEMATYCZNO - INFORMATYCZNE
- 6
WARSZTATY MATEMATYCZNO – INFORMATYCZNE UMCS
W piątek 29 listopada 2024r.na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie odbyły się warsztaty matematyczno - informatyczne, w których wzięli udział uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły. Było dużo gier, zabawy i logicznego myślenia. Czas minął szybko i przyjemnie, a wrażenia niezapomniane. Wrócimy tu za rok!
GMINNY KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
- 1
GMINNY KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
W środę 27 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej w Wojciechowie odbył się Gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. Uczennice klasy ósmej z naszej szkoły zdobyły II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Akcja na "Dzień Pluszowego Misia"
- 1
Zakończyliśmy właśnie zbiórkę pluszaków i materiałów plastycznych w ramach akcji Dzień Pluszowego Misia. Zebrane rzeczy zostały spakowane przez naszych wolontariuszy i zabrane przez kuriera do głównego punktu zbiórki w Lublinie, a następnie przekazane do szpitali dzieciecych. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i okazane serce ❤️
Wycieczka klas 4-8
- 24
Dnia 26.11.2024r. klasy 4-8 wybrały się na wycieczkę do Laser – City w Lublinie i teatru na spektakl ,,Szklana pułapka, czyli potęga mediów” realizowany przez Wrocławski Teatr IN- ART. Laser – City okazało się miejscem, w którym na pewno pojawimy się raz jeszcze. Zabawa była przednia! Po doskonałej zabawie uczniowie obejrzeli przedstawienie, którego tematyka pokazała jak duży wpływ mogą mieć media na nasze życie. Połączyliśmy w tym dniu chwile szaleństwa oraz kultury wysokiej, co niezwykle przypadło do gustu naszym uczniom.
Zamień z nami niepotrzebne ubrania na wsparcie finansowe dla naszej placówki! 10 kg = 5 zł
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza placówka dołączyła do programu „Szkoła w Porządku” na portalu marki Ubrania do Oddania.
Celem programu jest wsparcie placówek edukacyjnych na terenie całej Polski.
Każde 10 kg przekazanych ubrań = 5 zł na wsparcie finansowe naszej placówki!
Zbierane w ten sposób fundusze, to także realny wpływ na zmiany ekologiczne i edukację dzieci o obiegu zamkniętym, który jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne.
10 kg tekstyliów wprowadzonych do drugiego obiegu to oszczędność 62 409 litrów wody i redukcja emisji dwutlenku węgla o 129 kg!
Pamiętajmy - zmiana to MY!
Przekazane rzeczy zostaną wprowadzone do drugiego obiegu transparentnie i odpowiedzialnie.
Zapraszamy do zaangażowania się w zbiórkę oraz wsparcia naszej placówki i podopiecznych!
Co zbieramy?
- ubrania damskie i męskie,
- ubrania dziecięce,
- drobne akcesoria,
- sparowane buty,
- zbędną bieliznę,
- tekstylia domowe,
- książki.
Punkt zbiórki znajduje się na dolnym korytarzu naszej szkoły w oznaczonym miejscu.
Akcja trwa do 31.08.2025 r. Liczymy na Państwa wsparcie!
Więcej o programie: www.ubraniadooddania.pl/swp
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
- 20
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dziś w naszej szkole odbyła się już kolejna edycja Dnia Języków Obcych. Każda klasa przygotowała stanowisko z przekąskami i ciekawostkami z kraju europejskiego oraz krótka prezentację, taniec lub piosenkę, charakterystyczna dla danego państwa. Cóż to były za występy: hiszpańska corrida, grecka zorba, passo doble, czeska polka i niemieckie Schnappi., Das kleine Krokodil. Były również pokazy tradycyjnych strojów litewskich, tańców do utworów grupy Venga Boys oraz występy Barbie i Kena. Później przyszedł czas na tradycyjne pyszności, przygotowane przez rodziców i przez uczniów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej imprezy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Opracowała: Renata Rakuś5
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024
- 10
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2024
20 listopada- to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W tym szczególnym dniu dzieci z naszej szkoły wraz z dziećmi na całym świecie jednoczą się aby podjąć wiele różnych działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane.
W tym roku podczas Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka skupiamy się na przyszłości, widzianej oczami dzieci i młodzieży.
20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka –najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, przyjmując Konwencję o prawach dziecka. Stała się ona najczęściej ratyfikowanym traktatem praw człowieka w historii i pomogła zmienić życie dzieci i chronić ich prawa na całym świecie. W tym roku obchodzimy 35. Rocznicę uchwalenia tego dokumentu. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka – była inicjatorem uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej.
Wykorzystanie koloru niebieskiego to element łączący wszystkie szkoły i instytucje świętujące Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
#unicefpoland, #WorldChildrensDay
Zapraszamy do galerii zdjęć z działań podjętych w naszej szkole.
Szkolny koordynator – Jolanta Gorgol
Metody aktywizujące na lekcjach języka polskiego w klasach 4-8.
- 26
"ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA"
- 12
"Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"
To dzisiaj 15 listopada 2024 roku obchodzimy "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia" w związku z tym nasza szkoła przystąpiła do tej akcji. Uczniowie chętnie wzięli udział w grach i zabawach matematycznych oraz w konkursie plastycznym. Mistrzem tabliczki mnożenia została uczennica klasy VIII a pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zajęła uczennica klasy VII. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na fotorelację z dzisiejszego wydarzenia.
Koncert muzyczny "Jesienne nastroje"
- 1
Koncert muzyczny „Jesienne nastroje”
W dniu 13 listopada gościliśmy w naszej szkole muzycznych Gości!
Byli to profesjonalni muzycy, którzy zaprezentowali nam program „Jesienne nastroje”.
Poznaliśmy piękne utwory w aranżacjach na pianino i puzon. Uczniowie chętnie przyłączyli się do odśpiewania pieśni patriotycznych, a nasze przedszkolaki pięknie tańczyły do jesiennego utworu. Nasze spotkanie zakończyło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości
- 6
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
"Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, mowę polską w szkole
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony.
W mieście flagi rozwinięto.
I me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto."
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowana przez klasę IV pod kierunkiem wychowawczyni Pani Renaty Rakuś i nauczyciela współorganizujacego proces kształcenia Pani Agnieszki Chęć. W montażu słowno - muzycznym uczniowie przypomnieli nam historię odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów. Na zakończenie grupa taneczna dziewcząt z klas IV - VII zaprezentowała pokaz taneczny z szarfami w barwach biało - czerwonych. Na dzisiejszej uroczystości gościł wśród naszej społeczności szkolnej Prezes Stowarzyszenia
u Źródeł Ciemięgi Pan Krzysztof Górecki.
Spotkanie z podróżnikiem.
- 1
W piątek, 8.11.2024r. klasy V i VI wybrały się do GOK w Wojciechowie na spotkanie z panem Michałem Szulimem, podróżnikiem i niezwykle charyzmatycznym człowiekiem. Uczniowie wysłuchali interesujących historii z jego podróży po Madagaskarze. Pan Michał Szulim przekazał uczestnikom wiele ciekawostek oraz praktycznych porad, które wynikały z jego dużego już doświadczenia w zwiedzaniu świata. Dla wszystkich było to pełne wrażeń spotkanie. Serdecznie dziękujemy GOK w Wojciechowie za zaproszenie.
SZKOŁA DO HYMNU !
SZKOŁA DO HYMNU
Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji "Szkoła do hymnu", której organizatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się ona corocznie w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości. W ramach akcji o godzinie 11:11 Mazurek Dąbrowskiego śpiewany jest w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych, a także placówkach polonijnych na całym świecie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC
- 10
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚNIADANIE DAJE MOC
Śniadanie jest dla ucznia pierwszym posiłkiem przed rozpoczęciem wytężonej pracy umysłowej ,dlatego powinno być bogate w odpowiednie wartości odżywcze i witaminy.
Tradycyjnie już 8 listopada uczniowie klas I - III obchodzili Światowy Dzień "Śniadanie Daje Moc". Na początku zajęć podczas pogadanki przypomnieli sobie 12 zasad zdrowego odżywiania. Wskazali szczególną rolę posiłku porannego jakim jest 1. i 2. śniadanie. Rozmawiali o składnikach i wartościach odżywczych jakie powinno zawierać śniadanie. Po bogatej dawce wiedzy ochoczo przystąpili do wykonania zdrowych kanapek i owocowo-warzywnych szaszłyków. Każdy z uczniów przyniósł swoje ulubione warzywa i owoce. Produkty zostały starannie umyte, a stanowiska do pracy przygotowane. Uczniowie samodzielnie tworzyli kanapki kompozycje owocowe. Szaszłyki owocowo-warzywne stały się znakomitym dodatkiem do drugiego śniadania w szkole.
"Już wiemy jak sprawić by każde śniadanie było smaczne, a przede wszystkim zdrowe" -mówią dumnie uczniowie klas I - III.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 3
Sen o bajce
ta bajka śni się tu i teraz
bo życie to nasz sen jest właśnie
w którym czasami dla otuchy
opowiadamy sobie bajki
i w nich odnajdziesz świat cudowny
który co prawda nie istnieje
ale marzenia o tym świecie
tutaj dodają nam nadzieję
kiedy więc chwile masz słabości
lub gdy tęsknota serce toczy
poszukaj w bajce ukojenia
wystarczy żebyś zamknął oczyMiędzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney'a. Święto stało się okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów i zanurzyć się w świat magicznych historii.
,,Opowieści z Narnii” i ,,Akademia pana Kleksa” w nieco nowej odsłonie.
- 9
Uczniowie klasy IV i V stworzyli w wybranych przez siebie programach i grach komputerowych światy poznane podczas omawianych na lekcjach lektur. Efekty są zaskakujące!
Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- 16
Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość” – tak twierdził Jim Trelease, amerykański pisarz, pedagog, autor przetłumaczonego na wiele języków bestsellerowego przewodnika dla rodziców i nauczycieli. Czytanie uczy dzieci myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ułatwia naukę w szkole, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest także jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie wiele bibliotek pokazuje swój dorobek, pozycje w społeczności szkolnej, znaczenie. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności.
Uczniowie klas I - III włączyli się do IV edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem” 2024- to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Dzięki włączeniu się w Ogólnopolską Akcję Czytelniczą ,,Czytamy z sercem’’ uczniowie pogłębili wiedzę na temat serca – jego budowy, pracy, symboliki i chorób. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji wzrośnie u naszych uczniów poziom czytelnictwa oraz poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.
Klasy V i VII wraz z wychowawczyniami włączyli się do akcji Narodowe Czytanie 2024. Narodowe Czytanie to akcja, która łączy Polaków w całej Polsce i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Wydarzenie zapoczątkowane zostało przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żonę w 2012 roku. Honorowy patronat nad akcją od początku objęty jest przez Parę Prezydencką. W tym roku przypada 13 edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą akcji jest „Kordian” Juliusza Słowackiego.
"Pasowanie na ucznia"
- 15
Daj dzieciom dobrą wolę,
daj wysiłkom ich pomoc,
Ich trudom błogosławieństwo.
Nie najłatwiejszą prowadź ich drogą
Ale najpiękniejszą...
(Janusz Korczak)
„Ślubuję być dobrym Polakiem......kochać Ojczyznę...” - to słowa przysięgi, którą w dniu 24 października 2024 roku złożyli uczniowie klasy I podczas ich pierwszej najważniejszej szkolnej uroczystości Pasowania na Uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie.
Tradycją szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w pierwszych miesiącach swej nauki przeżywają ważną uroczystość, jaką jest włączenie ich do braci uczniowskiej .
Takie święto nie mogło odbyć się bez obecności honorowych gości. Na uroczystość przybyli:Pani Wójt Gminy Wojciechów Bożena Pajduszewska, Ksiądz Józef Brodaczewski, Pani p.o Dyrektor Szkoły mgr Agata Trojanowska - Marzęda ,Grono Pedagogiczne, Rodzice, Dziadkowie oraz uczniowie klas młodszych wraz z Wychowawczyniami.
Zanim nastąpił moment ślubowania, pierwszoklasiści musieli udowodnić, że zasługują na miano Uczniów Klasy Pierwszej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie .
Uczniowie pięknie przedstawili się zarówno w wierszach jak i piosenkach. Opowiedzieli czego uczą się w szkole, zaprezentowali jakimi zasadami kieruje się mały uczeń i uczestnik ruchu drogowego. Swój dorobek wiedzy przedstawili odpowiadając na trudne pytania i zagadki zadane przez przewodniczącą SU. W części artystycznej nie mogło zabraknąć oczywiście akcentów patriotycznych. Uczniowie pięknie wyrecytowali „ Katechizm polskiego dziecka” Bełzy.
Po prezentacji uczniów klasy pierwszej , głos zabrała pani Dyrektor. Uznała, iż egzamin pierwszoklasiści zdali i z wielką radością mogła przystąpić do Pasowania ich na uczniów.
Każdy uczeń po Pasowaniu przypieczętował pieczątką swojego kciuka , treść przysięgi którą uroczyście wcześniej złożył.
Na pamiątkę tej ważnej uroczystości uczniowie kl I zostali obdarowani wieloma prezentami.
Panp Wójt wręczyła dzieciom pamiątkowe książki ufundowane przez szkołę – Elementarz dla dzieci -”Polska”, Pani Dyrektor natomiast wręczyła dyplomy, zaś rodzice kuferki obfitości (oczywiście słodyczy ) i maskotki sówki. Młodsi i starsi koledzy ufundowali teczki i kolorowe długopisy.
Na zakończenie zostały złożone życzenia dla Pierwszoklasistów oraz podziękowania dla rodziców i nauczycieli. Finałem uroczystości był wspólny poczęstunek w klasie, na którym spotkali się uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi.
Gratulujemy Pierwszakom i życzymy Powodzenia!
mgr Jolanta Gorgol
"Przerwa na czytanie"
- 11
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Przerwa na czytanie”.
Realizowana przez szkolną bibliotekę akcja czytelnicza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.
Celem akcji jest:
– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
– integracja środowiska lokalnego;
– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
– wzmocnienie współpracy wśród szkół polskich ;
– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Godziny dzwonków
Niedziela 06.07.2025
Kalendarz
- brak danych