Podsumowanie I modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III
„Czytam z klasą lekturki spod chmurki”
Tytuł I modułu to „Mała chmurka w krainie drzew”
Moduł I realizowany był przez uczniów klasy III od października do grudnia 2020r. w oparciu o książkę
Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”
Działania podjęte w ramach realizacji tego modułu to:
1. Wspólne wykonanie z uczniami gazetki, na której zagościło piękne jesienne drzewo – uczniowie samodzielnie wykonali każdy swój listek. Przyniesione listki spod drzew malowali farbami, odbijali na papierze i wycinali, a następnie przyklejali swoje imię i zaczepiali na drzewie.
2. Kolorowanie i ozdabianie pierwszej strony własnego Lekturnika.
3. Inauguracja projektu z udziałem pani Dyrektor Moniki Szumery. Podczas tej uroczystości pani Dyrektor przeczytała dowolnie wybrany rozdział książki i wręczyła uczniom przygotowane Lekturniki.
4. Cztanie pierwszych rozdziałów przez panią bibliotekarkę i uzupełnianie metryczki lektury w Lekturnikach. Oglądanie prezentacji multimedialnej przybliżającej postać autorki lektury.
5. Poznanie kolejnych rozdziałów lektury czytanych przez wychowawczynię. Uzupełnianie następnej karty z modułu polegające na rysowaniu głównego bohatera lektury i wypisywanie jego głównych cech. Wykonanie prac plastycznych pt. „Moje ulubione drzewo” (dowolnie wybraną metodą plastyczną) z okazji Dnia Drzewa (10.10).
6. Czytanie on-line kolejnych rozdziałów lektury przez wychowawczynię. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanej lektury. Rozmowa kierowana pt. „Podwórkowy Mikrokosmos”. Wydobycie nauki płynącej z lektury – „solidarność i wzajemna pomoc w sprawach ważnych dotyczących całej wspólnoty”. Zwrócenie uwagi na aktualność treści książki pomimo upływu czasu od jej napisania. Rysowanie w Lekturnikach swojej ulubionej przygody i zredagowanie krótkiego opisu tej przygody.
7. Wykonanie karty z samooceną znajomości lektury w Lekturnikach.
Wspólne wykonanie mapy myśli na temat: Co robić aby nie trzeba było wycinać drzew, poprzedzone rozmową kierowaną. Zwrócenie uwagi na treści ekologiczne – drzewo jako dom wielu zwierząt, głównie ptaków, producent tlenu, cieniu, miejsce spotkań i zabaw itp.). Propozycje dzieci do mapy myśli to m.in.:
- zbierać makulaturę,
- oszczędnie korzystać z papieru,
- segregować śmieci,
- odnawiać meble, a nie kupować nowe,
-zabezpieczać przed zniszczeniem już to co jest zrobione z drewna,
- zakładać parki narodowe, itp.
Wszystkie działania podjęte w trakcie realizacji I modułu cieszyły się ze strony uczniów bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie wykonywały różne zadania podczas których z przyjemnością zapoznawały się z nową wiedzą. Z niecierpliwością czekają już na rozpoczęcie II modułu „Mała chmurka w krainie śniegu” i poznanie treści nowej lektury.
Opracowały szkolne koordynatorki projektu: Agata Trojanowska-Marzęda, Jolanta Gorgol