• Wycieczka do Teatru i Kosmoparku w Lublinie

          • 23 października 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5 i 6-latki oraz uczniowie klas 1 – 3 udali się na wycieczkę do Lublina. Najpierw dzieci obejrzały spektakl muzyczny pt.”Piękna i Bestia. ”w wykonaniu Teatru Polski Kultura, w Sali kongresowej UP. Piękna i Bestia to niezwykła, ponadczasowa baśń wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz.

            Następnie dzieci zostały zabrane w  niezapomnianą przygodę do świata nauki i technologii w  interaktywnej wystawce Kosmopark. W Kosmoparku  mogły poczuć się jak astronauci, eksplorować inne planety, przetestować swoje umiejętności jako kosmonauta, doświadczyć nieważkości i grawitacji na Jowiszu, a nawet wejść do wirtualnej rzeczywistości.

             

            Organizator wyjazdu: Jolanta Gorgol

          • 20 października - Dzień Krajobrazu

          • Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

            Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu odbywają się pod hasłem: Doceń lokalność, dlatego jest to świetna  okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.

            Uczniowie podziwiali lokalne krajobrazy uczestnicząc w spacerach. Poznawali krajobrazy w publikacjach ze szkolnej biblioteki oraz wykonali piękne prace plastyczne, które zamieścili na gazetce na szkolnym holu.

          • "Mediacje - droga do porozumienia bez przemocy"

          • 24 października 2023 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony: Mediacjom szkolnym, które są sposobem na rozwiązanie konfliktu bez przemocy, za porozumieniem obu stron. 

            Uczniowie odegrali scenkę "Szkoła marzeń" - dzień konfliktu zamieniony na dzień koleżeńskich przyjemnych wrażeń. Podsumowaniem naszego apelu jest stwierdzenie, że "Mediacje są szansą na życie w zgodzie, akceptacji, dialogu, spokoju, zrozumieniu i współpracy".

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • 9 października odbyły się w naszej szkole pokazy w ramach realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności dzieci i młodzieży „Laboratoria Przyszłości”.

            Uczniowie klas IV-VI mieli okazję w praktyce sprawdzić działanie programu śledzącego ruchy człowieka i odwzorowującego gesty. Pod okiem osób prezentujących doskonalili technikę posługiwania się długopisem 3D oraz start drukarki 3D.

            Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia i porównania wydrukowanych modeli figur przestrzennych, przegubowych i jednobryłowych. Prezentujący przedstawiali zalety druku 3D, sposobów jego wykorzystania i zastosowania w praktyce.

            Pokazy spotkały się z entuzjastycznym odbiorem.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • "Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć." Janusz Korczak

            W dniu 16 października 2023 roku odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  W szkolnej uroczystości uczestniczył ks. Józef Brodaczewski. Uczniowie z klasy VII wraz z nauczycielami przedstawili skecz pt. "Szkoła marzeń". Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców przygotowała okolicznościowe życzenia i słodki upominek.

            Serdecznie DZIĘKUJEMY!

          • Jambo! ☺️🇵🇱🇰🇪

          • 11 października 2023 r. w ramach udziału w Międzynarodowym Programie "Rozmawiasz-Pomagasz" uczniowie klas 1-8 Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie wzięli udział w pierwszym spotkaniu ze szkoła partnerską Desai Academy z Nairobi. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszych nowych Przyjaciół na temat ich życia w stolicy Kenii, tradycji i zwyczajów oraz ciekawostek na temat szkoły. Uczniowie z Miłocina z radością opowiedzieli małym Kenijczykom o naszym pięknym kraju, polskim klimacie i naszych symbolach narodowych.

            To było wspaniałe spotkanie, pełne radości, wzajemnego szacunku i zainteresowania inną kulturą.

            Nie możemy się doczekać kolejnej lekcji online, która odbędzie się już w środę 25 października. Tym razem porozmawiamy o naszych narodowych przysmakach oraz o tym, co w Polsce i Kenii można robić w wolnym czasie.

            Kwa heri!

          • Człowiek jest wielki...

          • W poniedziałek 16 października  2023r mija 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. W rocznicę wyboru w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski.

            W tym roku Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia". Słowa te nawiązują do encykliki św. Jana Pawła II - (Ewangelia życia) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

             

            16 października mija 45 lat od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 1864 r.

            Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach koło Krakowa jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.

            Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w 1946 r. W 1958 r. został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 r. - kardynałem.

            Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół powszechny obchodzi 22 października.

            Św. Jan Paweł II mówił:

            „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. ”

          • “Rozmawiasz – Pomagasz”

          • Dzięki udziałowi w Międzynarodowym Programie Edukacyjnym “Rozmawiasz – Pomagasz” Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie nawiązała partnerstwo z Desai Academy w Nairobi, stolicy Kenii.

            Uczniowie obu szkół podczas wspólnych zajęć online:

             → poznają kulturę, zwyczaje i warunki życia w Polsce i Kenii,

             → podejmą próbę rozmowy z rówieśnikami w języku angielskim,

             → nawiążą nowe znajomości, międzynarodowe przyjaźnie,

             → pogłębią swoją wrażliwość i empatię.

            Spotkaniom online towarzyszy zbiórka pieniężna, dzięki której szkoła Desai w Nairobi będzie mogła zrealizować najpilniejsze potrzeby – ufundować program żywieniowy dla uczniów, wyposażyć klasy, zakupić szafki. Zbieramy również pomoce szkolne, np. ołówki, kredki, zeszyty, plastelinę itp., które w specjalnie przygotowanej paczce wyślemy bezpośrednio do Nairobi.

            Otwórzmy nasze serca, pomóżmy dzieciom w potrzebie!

            Patronat nad programem objął m. in. Rzecznik Praw Dziecka

          • #SprzątamyDlaPolski

          • 4 października nasza szkoła wzięła udział w 6. edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski objętej honorowym patronatem m.in. Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki. Celem akcji jest kształtowanie postaw ekologicznych, a także troska o środowisko naturalne najbliższej okolicy.

            W ramach akcji uczniowie klasy 2 i 3 uczęszczający na świetlicę szkolną z zapałem porządkowali teren wokół szkoły – plac zabaw oraz boisko szkolne.

             

            Koordynatorki akcji :

            Jolanta Gorgol

            Agata Trojanowska-Marzęda

            Maria Pyda

          • Dzień Chłopaka w klasie III

          • 29 września 2023 r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią i panią Moniką Kowalską, wybrali się na wycieczkę do Lublina. Wycieczka ta, to pomysł na wspólne świętowanie Dnia Chłopaka. Już sam środek lokomocji, a był to pociąg  stał się dla wielu uczestników niemałą atrakcją. Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po Ogrodzie Saskim. W parku dzieci zobaczyły wiele ciekawych miejsc do wspólnego relaksu i oczywiście z nich skorzystały. Przeszły piękną kładką dla zakochanych, zobaczyły fontannę, muszlę koncertową im. Romualda Lipki oraz mogły spotkać majestatyczne pawie. Pogoda była wymarzona. Słoneczko ogrzewało swymi promieniami, a na twarzach dzieci gościł przez cały dzień uśmiech. Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i na drugie śniadanie do McDonald’s. 

            Z pełnymi brzuszkami udaliśmy się do kina na film pt.”O psie, który jeździł koleją.” To historia psa Lampo, który pewnego dnia pojawia się na stacji kolejowej w Marittimie i zaprzyjaźnia się z zawiadowcą. Szybko staje się częścią jego życia, ulubieńcem rodziny kolejarza i jego przyjaciół. Zdobywa też sławę w kraju, gdyż regularnie podróżuje pociągami i zawsze wie, do którego pociągu i kiedy ma wsiąść, żeby dostać się do celu. 

            Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i zachwyceni natłokiem wrażeń.

            Opracowała – Jolanta Gorgol

          • SP w Miłocinie przełącza się na zieloną energię!

          • W lutym 2023 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej ogłosił konkurs pod tytułem „Ekopracownia - zielone serce szkoły”. Nagrodą w zmaganiach było uzyskanie funduszy na utworzenie w placówce nowoczesnej Ekopracowni. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie pod kierunkiem nauczycielki biologii, pani Grażyny Łukasik-Okoń przystąpili do konkursu, nagrywając film pod tytułem „Przełączmy się na zieloną energię”. Dotyczył on działań proekologicznych, jakie będą prowadzone w szkole. Napisali również scenariusz wykorzystania Ekopracowni, planując w swojej pracy wykorzystanie nowoczesnego wyposażenia klasy.

            W maju 2023 r. WFOŚiGW w Lublinie ogłosił listę laureatów konkursu, wśród których znalazła się także Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie. Pozyskała ona fundusze w wysokości do 75 000 zł na utworzenie w naszej placówce Ekopracowni  dotyczącej odnawialnych źródeł energii.

            W czerwcu 2023 r. wójt gminy Wojciechów dr Artur Markowski podpisał umowę o dotację, po czym rozpoczął się proces realizacji zadań, który objął całe dwa miesiące wakacji. Usunięto starą, zniszczoną podłogę i zastąpiono ją nową. Wymienione zostały również drzwi i rolety okienne. Zakupiono nowe meble, wykonano zabudowę grzejników. Na jednej ze ścian położono fototapetę przedstawiającą zielony las. Nową pracownię wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialny, laptop oraz duży monitor i nagłośnienie. Zakupiono również wiele modeli OZE, które zostaną wykorzystane w edukacji uczniów w zakresie odnawialnych źródeł energii.

            W uroczystym otwarciu Ekopracowni  OZE  Zielone Serce Szkoły, które odbyło się 28 września 2023 r., społeczność szkoły miała zaszczyt gościć pana Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka. Nowa Ekopracownia została poświęcona przez księdza proboszcza Józefa Brodaczewskiego. Uczniowie przygotowali wspaniały pokaz ekomody, wystawę ekozabawek oraz niezwykle wartościowe przedstawienie o naturze. Uroczyście przecięto wstęgę, a także zaprezentowano modele solarne oraz inne eksponaty znajdujące się w pracowni.

            W uroczystości udział wzięli znamienici goście:

             

            1. Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek
            2. Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew
            3. Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk
            4. Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego KRUS, Radna Województwa Lubelskiego Magdalena Filipek-Sobczak
            5. Prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie Agnieszka Kruk
            6. Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Lublinie Marek Wojciechowski
            7. Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubelskiego Zofia Sieńko
            8. Starszy Wizytator Marcin Rybicki
            9. Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tomaszowicach ks. Józef Brodaczewski
            10.  Wójt Gminy Wojciechów dr Artur Markowski
            11.  Przewodniczący Rady Gminy Michał Sumiński
            12. Radny Gminy Wojciechów - przewodniczący Komisji Oświaty Jarosław Zubrzycki
            13.  Sekretarz Gminy Wojciechów Anna Pyź
            14.  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska

             

            Obecni na uroczystości byli również radni, dyrektorzy instytucji podległych wójtowi, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

             

            Dyrektor szkoły składa wszystkim przybyłym gościom serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności za ciepłe słowa i wsparcie oraz obecność podczas uroczystości.

             

            Marta Siebuła – Pikus

            Agata Górska

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września był  dniem kreatywności, odwagi i zabawy. Nauczyciele zorganizowali w naszej szkole zajęcia, które pozwoliły uczniom dostrzec drzemiące w nich umiejętności, zdolności, talenty. Motywem przewodnim tego dnia była oczywiście kropka .

            Mnóstwo kolorowych kropek i kropeczek zagościło na naszych zajęciach. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli w tym dniu ubrani w kropki.  Chętni wykonali prace plastyczne, które zawisły na szkolnym korytarzu.

          • Z wizytą w Poleskim Parku Narodowym

          • W ramach realizacji projektu "Chrońmy bioróżnorodność" sfinansowanego ze środków Funduszu Ekologicznego WFOŚiGW w Lublinie nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego.

            Zobaczyli tam niezwykły Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, a także przemierzyli ścieżki dydaktyczne podziwiając niezwykłe uroki tamtejszych terenów. Dzięki ogromnej wiedzy przewodników, którzy oprowadzali nasza grupę zajrzeli oni w rózne zakątki tego niezwykłego miejsca. Uwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu było ognisko i pieczenie kiełbasek.

            Oby więcej tak udanych wyjazdów!

          • NARODOWE CZYTANIE 2023

          • Nasza społeczność szkolna – jak co roku – przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, propagującej znajomość literatury narodowej. Lekturą 12. odsłony tejże akcji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Zaplanowane działania odbyły się w piątek, 8 września. Tego dnia podczas lekcji języka polskiego w klasach 4-8 czytane były wybrane fragmenty dzieła, chętni uczniowie założyli stroje inspirowane bohaterami powieści, zaś na zajęciach powstały kolorowe zakładki do książek zawierające cytaty autorstwa Orzeszkowej. Z kolei w klasach młodszych uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające nadniemeńskie krajobrazy. Dzień później delegacja naszej szkoły wzięła udział w wydarzeniach zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie na Placu Litewskim oraz przez Urząd Miasta przed lubelskim Ratuszem.

             

            Red. Agata Trojanowska-Marzęda

          • Rajd Pamięci Stanisława Zięby ps "Tygrysa"

          • Dnia 09 września 2023 roku (sobota) uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie razem z nauczycielem panią  Eweliną Poleszak uczestniczyli w Rajdzie Pamięci Stanisława Zięby ps "Tygrysa". Niezwykły bohater, jako 20-letni chłopak zginął w samotnej walce z Niemcami na obrzeżach wsi Ignaców w gminie Wojciechów. 

            Stanisław Zięba najpierw pochowany został w miejscu swojej śmierci,  a po kilku dniach na cmentarzu w Matczynie.

            W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin i 80.  rocznicę śmierci Stanisława Zięby ps "Tygrysa". Rajd upamiętniający postać niezwykłego wojownika zorganizowany został po raz piąty. Na początku była Msza św. w kościele w Matczynie, a następnie złożono kwiaty na cmentarzu parafialnym. Uczestnicy rajdu pokonali trasę z Matczyna do Wojciechowa. 

            Jednocześnie mogliśmy poznać  krewnych Stanisława - Jego Brata Zbigniewa z Synami i Wnukiem oraz posłuchać wielu wspaniałych opowieści o wydarzeniach z tamtych czasów.

            Dziękujemy Organizatorom, a przede wszystkim komendantowi rajdu druhowi Andrzejowi Morozowi za kultywowanie  historii na naszych terenach.

            Ewelina Poleszak

    • Godziny dzwonków

      Piątek 03.05.2024